Krmítková nákaza ohrožuje ptáky. Na tohle dejte pozor
Zimní pokrývka a chladné mrazivé teploty nejsou pro venku žijící zvířata nic příjemného. Správným přikrmováním můžeme pomoci například ptákům s přečkáním těchto náročných měsíců. Při používání krmítka je však potřeba dodržovat několik pravidel, aby se jednalo o skutečně platnou pomoc. Na špatně udržovaném krmítku totiž může na ptáky čekat nebezpečná smrtelná nákaza.
Nebezpečná nákaza ohrožující život ptáků
Mezi pěvci a obecně ptáky, kteří se na krmítku krmí zrním se může rozvinout nákaza parazitárním onemocněním. Jedná se o trichomonózu, kdy původcem je bičenka drůbeží (Trichomonas gallinae). Takové onemocnění je bohužel pro ptáky většinou smrtelné a nejvíce se šíří právě tam, kde dochází k větší koncentraci ptáků na jednom místě. Nemoc není přenosná na člověka, ale napadá všechny zástupce ptačí říše, takže může být ohrožením pro doma chované papoušky.
Důležitá je pravidelná hygiena
Přenos krmítkové nákazy probíhá pomocí kontaminovaného krmiva nebo přímým kontaktem s nakaženým ptákem. Pokud se tedy na krmítku vyskytne jeden nemocný pták, může potenciálně nakazit všechny další, kteří se přilétají na stejné místo krmit. Z toho důvodu je důležité krmivo měnit každý den a opravdu pravidelně udržovat celé krmítko v čistotě.
Sledujte výskyt nemocných jedinců
Kromě pravidelné údržby krmítka a okolí je důležité sledovat i samotné ptáky. Pokud si všimnete jedince, který je načepýřený, ztrácí plachost a má mokré peří okolo zobáku, jedná se pravděpodobně právě o nákazu trichomonózou. V takovém případě je důležité zabránit dalšímu šíření. Minimálně na 14 dní přestaňte krmit a krmítko včetně okolí důkladně dezinfikujte. Můžete říci i sousedům, aby věnovali zvýšenou pozornost hygieně krmítek a sledovali další případně nemocné jedince.
Foto: Pixabay
Nejlepší je přírodní potrava
I když je správné přikrmování rozhodně v pořádku a může pomoci přečkat ptákům náročné období s nedostatkem potravy, platí, že přírodní strava je stále nejlepší. Ideálním krmítkem, kde nebude docházet k takovému šíření nemocí se tak může stát vaše zahrada. A to díky tomu, že bude bohatá na keře a stromy, kde ptáci najdou potravu.
Zdroj: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2013/cislo-1/krmitkova-nakaza.html a https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/trichomonoza-krmitkova-nakaza/
Náhledové foto: Pixabay