Kotlíkové dotace skončily, s výměnou kotle nečekejte příliš dlouho
Od letošního září je v Česku zakázáno používat zastaralé kotle na tuhá paliva, které neodpovídají současným normám. Lidé, kteří do konce srpna získali kotlíkovou dotaci, mají až dva roky na to, aby svůj kotel vyměnili za nový. Pokud patříte mezi ně, s výběrem nečekejte – kapacity odborných firem jsou omezené.
Proč se vyplatí kotel vyměnit
I když zastaralé kotle mohou stále fungovat, jejich provoz je už nyní nelegální. Kromě splnění zákonných požadavků přináší nový kotel efektivnější provoz, úsporu na palivech a menší zátěž pro životní prostředí. „Zákaz kotlů první a druhé emisní třídy je již čtvrt roku v platnosti, přesto někteří lidé stále neprovedli jejich výměnu. Vzhledem k tomu, že tyto staré kotle mají významně negativní dopad na ovzduší, je nutné je co nejdříve nahradit ekologičtějšími kotli. Státní dotační podpora se navíc vztahuje i na výměnu novějších kotlů za ještě šetrnější varianty,“ upozorňuje Jan Tihelka, marketingový ředitel společnosti Blaze Harmony, předního výrobce kotlů a kamen.
Dotace jsou stále dostupné
Stát pokračuje v podpoře výměny kotlů prostřednictvím programů Nová zelená úsporám. Dotaci lze čerpat zálohově, nebo zpětně po dokončení výměny. V programech jako Nová zelená úsporám Light nebo Oprav dům po babičce mají žadatelé lhůtu jeden až dva roky na realizaci výměny kotle.
Čas nám nehraje do karet
Odborníci varují, že s výměnou kotle není dobré otálet. Kapacity topenářských firem jsou omezené, což může vést k výrazným prodlevám. „Topenářské firmy mají v současnosti již v drtivé většině zakázky do konce roku a měnit zdroj uprostřed zimy není ideální. Navíc se během zimy mohou dále vyvíjet ceny energií a na jaře může být situace jiná, než nyní,“ vysvětluje prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. Doporučuje proto výměnu naplánovat na období po topné sezóně, ale začít se připravovat už nyní.
Jaké hrozí sankce
Za provoz zastaralých kotlů může hrozit pokuta až 50 tisíc korun. „Za užívání zakázaných kotlů pak od 1. září hrozí pokuta až ve výši 50 tisíc korun a může být udělena dokonce opakovaně. Odborníci nicméně odhadují, že v realitě je stále několik desítek tisíc domácností, které využívají staré kotle i po zákazu,“ říká Jan Tihelka ze společnosti Blaze Harmony.
Ministerstvo životního prostředí ale volí vstřícný přístup. „Kontrolní orgány jsou instruovány, aby v jednotlivých případech braly v úvahu sociální situaci domácností a také aby v prvním kroku neudělovaly pokuty, ale spíše usilovaly o náhradu či ukončení provozu nevyhovujícího zdroje v náhradním termínu,“ vysvětluje mluvčí MŽP Veronika Krejčí.
Co když nestihnete výměnu včas?
Pokud se vám kvůli přetíženým kapacitám dodavatelů nepodaří výměnu dokončit včas, můžete požádat o prodloužení lhůty. „V případě, že žadatelé se schválenou dotací nestihnou včas kotel vyměnit z důvodu přetížené kapacity dodavatelských firem, mohou požádat o prodloužení termínu realizace. V odůvodněných případech jim bude lhůta prodloužena,“ doplňuje Stanislava Beyerová ze Státního fondu pro životní prostředí.
Zdroje info: mzp.cz, blazeharmony.com, aptt.cz, sfzp.cz
Náhledové foto: Se svolením Blaze Harmony
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.