Kotel na pelety: Co potřebujete vědět před jeho pořízením

Vytápění

Způsob vytápění a volba kotle je rozhodnutí, které děláme na dlouhá léta i desetiletí dopředu. Je proto dobré utřídit si dostupné informace. Automatické kotle na pelety jsou v českých domácnostech čím dál oblíbenější, protože spojují několik pozitiv.

Proč si vybrat kotel na pelety?

Kotel se snadno ovládá a jeho provoz je čistý. Pelety vznikají slisováním dřevních pilin do tvaru malých válečků. Jako palivo jsou dostupné a cenově stálé, navíc patří k obnovitelným zdrojům energie s velmi nízkými emisemi. Při výběru správného příslušenství umí být kotel téměř bezobslužný.

Jak funguje vytápění peletovým kotlem?

Ze všech typů kotlů na pevná paliva se jedná o nejkomfortnější způsob vytápění. Kotel funguje automaticky, což znamená, že se umí sám zapnout, vypnout a dle potřeby dopravovat palivo k hořáku. Pelety začnou na roštu hořet díky zapalovací patroně. Kotle na peletyKotle na pelety mívají vysokou účinnost přes 90 procent, což znamená, že téměř všechna energie paliva je využita na vytápění.

Jaká práce zůstává na majiteli?

Automatický peletový kotel zastane většinu úkonů, které by musel jinak dělat člověk. Zatápění a postupné přikládání si kotel obstarává sám a ve velké míře odpadá i jeho manuální čištění a vynášení popela.

Na majiteli zůstává pouze naplnění násypné šachty peletami, což je v závislosti na velikosti násypky a výkonu kotle nutné jednou za tři až sedm dní. Pokud si majitel navíc pořídí peletové silo (například na 5 tun pelet) a propojí jej s kotlem, nemusí přikládat vůbec a vydrží topit celou zimu.

Kotel na peletyFoto: Shuttestock

Jak se kotel ovládá?

Peletové kotle nabízejí několik komfortních způsobů ovládání a nastavování. Základní způsob je přes dotykový displej na kotli, dále prostřednictvím pokojového termostatu a nejelegantnější možnost představuje ovládání přes aplikaci v chytrém telefonu nebo počítači. Díky internetu a vzdálenému přístupu lze v kotli zapálit palivo a vytopit dům na požadovanou teplotu ještě před návratem z práce nebo dovolené.

Jaké používat pelety?

Na peletách se nevyplatí šetřit, protože i v jejich kvalitě existují rozdíly. Měly by být bez příměsi kůry, bez přidaných chemikálií a nechávat minimum popela. Doporučujeme kupovat certifikované pelety s označením ENplus A1 a preferovat produkty z České republiky. Nekvalitní pelety mohou zbytečně ničit kotel, spékat se nebo zanášet komín.

Jak zvolit výkon kotle?

Výkon je důležitý parametr, který by měl vždy vypočítat odborník. Záleží nejen na velikosti nemovitosti, ale také na jejím stáří a stavu. Výrobci nabízejí kotle vhodné pro malé domky (například od 11 kW) i velké prostory, proto je vždy vhodná konzultace s montážní firmou, která kotel na pelety také uvede do provozu.

Kolik potřebuji prostoru na kotelnu a skladování paliva?

Pro instalaci je vhodná technická místnost nebo kotelna, samotné kotle na tuhá palivakotle na tuhá paliva nebývají prostorově náročné. Kotel se připojuje na teplovodní otopnou soustavu a na komín. Další místo zabere skladování pelet, ať už v pytlích nebo volně ložených. Záleží na dispozicích daného domu nebo chaty. Obecně platí, čím víc pelet jednorázově nakoupíte, tím lepší cenu získáte. Vyplatí se také objednávat pelety po sezoně, kdy jsou levnější často až o 15 procent. V České republice máme dostatek lokálních dodavatelů, takže nabídka je široká. U pelet a stejně tak u kotlů se vyplatí vybírat osvědčené české výrobce.

Zdroje info: ceskenoviny.cz, opop.cz

Náhledové foto: AdobeStock

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.