Konec srpna je ideální čas na sušení bylinek na zimu. Jak na to
Léto se neúprosně blíží ke svému konci a spolu s ním se nachýlil i proces dozrávání bylinek. Nasušte si bylinky včas, možná se vám budou na zimu hodit. Sušenou mátou ovoňte čaj, heřmánkem nechte provonět vaše polštáře. Hodit se mohou ale i bylinky, které je možné zakomponovat do řady receptů. Jak postupovat při sušení bylinek, aby neztratily vůni ani svoji chuť?
Existuje řada způsobů, jak bylinky nejlépe sušit, kdy je ale třeba je sbírat?
Bylinky sbírejte nejlépe v době jejich rozpuku. Jakmile nemají ještě květy, je ideální čas je sesbírat. Jsou v této době nejvíce aromatické. Pokud již květům vykukují růžky, je na čase je zpracovat co nejdříve. Bylinky sbírejte v hojném počtu nejlépe ráno, obsahují nejvíce tzv. esenciálních olejů a mají nejvíce silice. Ráno je proto jejich chuť i aroma nejvíce výrazná. Staré babky kořenářky a bylinkářky chodily na úlovek ještě před svítáním. Sušení bylinek pak musí proběhnout vždy včas pro uchování jejich chuti a zároveň i jejich léčivých vlastností.
Foto: Pixabay
Svazky čerstvých bylinek
K sušení bylinek ve svazcích by se mělo přistupovat vždy velmi opatrně. Vyhledejte zprvu suché, stinné a alespoň trochu větrné místo. Oregano, levanduli či čerstvou mátu postačí vyvěsit svázané provazem do kvalitního svazku. Průvan předejde vždy vzniku plísní. Jakmile bylinky dobře prosušíte, žádné riziko vám hrozit nebude.
Postačí i obyčejný papír
Bylinky můžete sušit v polostínu na listech obyčejného papíru. Bylinky si žádají hlavně vzduch, jakmile se zapaří, jejich vůně už nikdy nebude tak silná a aromatická. Dbejte i na to, aby byly bylinky od sebe vždy i řádně odděleny. Nepokládejte je na sebe v příliš silných vrstvách. Kdo nemá dostatek táců s papírem, může použít třeba velké síto.
Jak urychlit sušení
Pokud na sušení bylinek příliš spěcháte, využijte k tomu sušičku na bylinky nebo troubu. Troubu nastavte maximálně na 40-45 stupňů. Je důležité vědět, že dvířka od trouby musí zůstat vždy lehce pootevřená. Bylinky nepřesušte, jinak ztratí brzy svoji vůni, ale i chuť.
Kam s nasušenými bylinami
Vzduchotěsné nádoby jsou nejideálnější. Tma, sucho a chládek vyhovují podmínkám pro uskladnění bylinek nejvíce. Vyhněte se i přístupu vzduchu, ať neztratí bylinky svoji aromatickou vůni. Neukládejte je v blízkosti vašich radiátorů či jakýchkoliv zdrojů tepla. Bylinky nakonec označte názvem a datem sběru. Jejich kvalita bývá uchována zpravidla do jednoho roku, snažte se bylinky do té doby vždy maximálně zužitkovat.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zahrada-srpen-bylinky-suseni-navod/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.