Kompostovat jde i v bytě

01_kompost

Na první pohled by se mohlo zdát, že kompostování není zrovna činností, kterou by šlo provádět v malém bytě. Opak je ale pravdou, i do malého bytu si můžete koupit nebo vyrobit malý kompost. Navíc nejde jen o módní trend nebo zajímavost, jejíž největší užitek plyne z toho, že se s ní dá hlubit známým. Kompostování je velmi užitečné hned na dvou frontách, pro majitele kompostu, i pro naši těžce zkoušenou planetu. Co konkrétně je pro začátek potřeba?

Proč kompostovat?

Již bylo zmíněno, že kompostování je užitečné hned dvakrát. Majiteli kompostéru totiž poskytne vynikající hnojivo, které využije pro hnojení svých bytových o balkonových rostlin, rajčat, nebo jakékoliv jiné zeleniny třeba na chalupě. Druhým důvodem pro bytové kompostování je fakt, že organický rostlinný odpad produkuje při hnilobných procesech skleníkové plyny. Pokud jej tedy pošleme na skládku, planetě ani sobě tím moc nepomůžeme.

Co bude potřeba?

Aby bylo možné s kompostováním začít, je třeba mít k dispozici tři věci: kompostér, vhodný kuchyňský odpad a žížaly. Odpadu je v každé kuchyni více než dost a žížaly seženete na nejrůznějších e-shopech velmi snadno a levně (nejvhodnější jsou ty kalifornské, neboť se velmi rychle množí a kompost vzniká rychleji). Koupit lze i vlastní kompostér, cenově začíná na částkách okolo tisíce korun, cena se nicméně odvíjí především od počtu pater a samozřejmě konkrétní značky. Kompostér je ale možné vyrobit si svépomocí, není to nikterak obtížné a investice bude v tomto případě minimální.

02_kompost

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak si vyrobit kompostér?

K výrobě kompostéru postačí alespoň dvě plastové krabice či kbelíky (např. od Primalexu) s víkem. Nádoby budou stát na sobě s tím, že mezi nimi (t. ve dně horní a víku spodní nádoby) budou otvory s průměrem okolo 0.5 cm. Do horní nádoby potom vložte vrstvu z namočených novin, obalů na vajíčka, kartonů apod. Pozor na to, že musí být vlhké, nikoliv úplně mokré, důkladně je tedy vyždímejte. K nim přidejte první várky bioodpadu z kuchyně a nasaďte dostatečný počet žížal, těch budete potřebovat asi půl kila na 30 litrů objemu kompostéru. Zbytek nechte na nich.

V horní části budou žížaly přetvářet odpad na cenný humus a do spodní nádoby bude odkapávat tzv. žížalí čaj, tekuté hnojivo taktéž nabité živinami. Ve chvíli, kdy se horní nádoba naplní humusem, můžete jej buď vybrat a začít odznovu, případně přistavět další patro, do kterého si žížaly následně sami ochotně přelezou.

Je nutné upozornit, že do kompostéru nepatří zbytky živočišného původu jako je maso (skořápky od vajíček ale ano) a i s citrusy je třeba zacházet opatrně a přidávat je pouze v malém množství. Stejně tak je třeba mít kompostér spíše uvnitř v bytě při teplotách do 25°C, jinak by v zimě žížaly umrzly a při letních teplotách by pošly horkem. Pokud ale budete přidávat zbytky v rozumném množství a pravidelně, nedojdu ke startu hnilobných procesů a kompostér tak nebude zapáchat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.