Komáři jsou nejen nepříjemní. Mohou šířit i skutečně nebezpečné nemoci

komár

Komáři se v létě hojně množí, teplé počasí je láká rychle ven. Ublížit vám mohou nejen v zahraničí, ale i na území České republiky. Nebezpečná horečka dengue či virus západonilské horečky mohou schvátit kde koho, a to i ve zcela běžných turistických destinacích jakými je na příklad Bulharsko, Řecko nebo třeba Španělsko. Na komáry je proto třeba dát velký pozor. Jsou to pěkní neřádi. Tento bodavý hmyz dokáže v mžiku způsobit pěknou paseku, mějte repelenty proto stále při sobě. Postavit do cesty jim můžete i prach obyčejnou moskytiéru. Jak na to?

Kde jsou komáři nebezpeční

Infekcí se můžete nakazit téměř po celé Evropě. Obyčejné bodnutí může způsobit nepříjemnou bolest, zarudnutí, otok a v horších případech může být bodnutí i počátkem hluboké infekce. V některých případech může komáří bodnutí skončit i léčbou antibiotiky nebo hospitalizací.

Invaze nebezpečného savého hmyzu sílí, je na čase se vyzbrojit. S oteplováním a prudkými změnami teplot se komárům u nás stále více daří. Je důležité brát na zřetel nejen místa, kde se hojně vyskytují, ale i na způsob ochrany. Jak se těmto nevítaným hostům nejlépe ubránit?

komáři

Foto: Pixabay

Nakažení komáři nejsou jen na jihu

Už dávno totiž neplatí, že je výskyt komárů nejhojnější jen na jihu Evropy. V oblasti Středozemního moře můžete nalézt těchto savých predátorů nejvíce, ale komáry nakažené nebezpečnými infekcemi najdete i v sousedním Německu. Západonilská horečka se Česku prozatím podle statistik ve větších počtech vyhýbá, v Česku je tedy prozatím bezpečno, poslední případ byl zaznamenán v roce 2019.

Západonilská horečka a co o ní vědět

Za virus západonilské horečky může ovšem často komár tygrovaný, či komár rodu Culex, který žije i u nás. Přenos z člověka na člověka je možný pouze z krve. Není vyloučený ani přenos z matky na plod.

Očkovat se proti západonilské horečce nelze, vakcínu ještě nikdo nevynalezl, na horečku dengue se však očkovat lze. Průběh západonilské horečky může skončit u některých případů fatálně. V horších případech může jedinec skončit neuroinfekcí, která může vyústit i obrnou, ochrnutím anebo omezenou hybností končetin.

Jak snížit možnost přenosu 

Noste ven vhodné oblečení a chraňte kůži vhodnými repelenty. Vyhýbejte se pobytu kolem stojatých vod, tam se komáři shlukují nejčastěji. Na zahradě či na vašem balkoně odstraňte nejlépe stojatou vodu. Vyhněte se kontaktu s komáry i s pomocí vestavěné sítě v oknech. Instalovat ji můžete případně i do dveří či kolem vaší postele. Není nic horšího než bzučící komár u ucha v noci. Vysoká vlhkost k vysokým počtům komárů spíše přispívá.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/komari-i-u-nas-siri-nebezpecne-nemoci-na-dovolenou-pribalte-repelenty-i-moskytiery-441567

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/komari-zapadonilska-horecka-virus-jizni-morava.A180619_409501_brno-zpravy_dh

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.