Kolik peněz dokáže ušetřit perlátor
Voda je nezbytnou podmínkou života. Její nedostatek u nás naštěstí nikdo řešit nemusí. S jistou nadsázkou lze ale říci, že okamžitý přístup k vodě má i svoji stinnou stránku. Až příliš často s ní totiž plýtváme. Ne vždy jde ovšem nutně o naši chybu, proud vody, která teče z vodovodní baterie, je zkrátka dost často zbytečně silný. My pak ve skutečnosti využijeme jen část této protékající vody. A pokud se pokusíme průtok snížit, bude nám zase vadit její malý tlak. Výsledkem je zbytečná zátěž životního prostředí i naší vlastní peněženky. Naštěstí existuje způsob, jak spotřebu vody významně zefektivnit. Pomoci nám v tom může perlátor.
Co je perlátor?
Perlátor je drobné, nenápadné zařízení, které dokáže průtok vody vodovodní baterií omezit, přitom však nesníží komfort jejího používání. Perlátor je současně zařízení velmi jednoduché, jedná se vlastně jen o systém kovových sítek, které vodu zjemňují a míchají se vzduchem, čímž zvětšují její objem. Proud vody, který z perlátoru vychází, je přitom ale usměrněný a má dostatečný tlak pro všechny běžné činnosti. Jinými slovy, proud je silný, průtok je ale nižší. A to znamená jediné – úsporu vody a tím i peněz.
Na trhu je perlátorů nespočet, ty nejlevnější z nich stojí jen pár desítek korun. Jiné jsou dražší, ale zato disponují např. možností regulovat průtok, směrovat proud, anebo jsou odolné proti tvorbě usazenin apod. Výběr je zkrátka široký.
Foto: Pixabay
Kolik perlátor ušetří?
Otázka tohoto odstavce i celého článku je ve skutečnosti značně zavádějící. Pokud myjete nádobí v napuštěném dřezu, je samozřejmě úplně jedno, jestli si ho napustíte s perlátorem nebo bez něj. Mnohem lepší otázkou je, jak moc dokáže perlátor snížit průtok a podle toho se zařídit při jeho používání.
Výrobci udávají, že množství protečené vody za jednotku času sníží perlátor o 40 – 60 %. Nyní si musíme uvědomit, kde všude používáme tekoucí vodu, jíž lze perlátorem trochu „přistřihnout křídla“. Je to samozřejmě mytí rukou, mytí nebo oplachování nádobí mimo myčku či při oplachování ovoce a zeleniny. Může se zdát, že tyto činnosti zase tolik vody nespotřebují, opak je ale pravdou.
Z dat o průměrném chování českých spotřebitelů lze konzervativním odhadem dojít k tomu, že každý z nás spotřebuje při mytí rukou, oplachování apod. až 6 litrů vody denně. Pro čtyřčlennou rodinu se jedná o více, než 20 litrů za den. Za rok se již jedná o více než sedm kubíků. Pokud k tomu myjete nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou, připočítejte 200 litrů denně, tj. 73 kubíků ročně. Pokud perlátor ušetří polovinu této vody, pořád mluvíme o 40 kubících. A to je skoro 3500 korun (při ceně 87 Kč/m3). A to už je slušná úspora, nemluvě o tom, že pozitivní je to i pro naše životní prostředí.
Reálná úspora samozřejmě závisí na velikosti dané domácnosti, jejím spotřebitelském chování, návycích, době, kterou tráví doma apod.
Zdroj dat: https://zakra.cz/blog/jakou-usporu-udela-perlator-a-sporic-vody/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.