Kniha jako tchoř: jak ji bezpečně zbavit zápachu, mastných stránek a dalšího znečištění

Rodinná knihovna bývá pýchou nejedné domácnosti. Knihy se v ní často dědí z generace na generaci. A to na nich bohužel často zanechává stopy. Poradíme vám, jak si poradit s těmi nejobtížnějšími.

I když nejčastěji se vyskytuje zápach, mnohem obtížnější bývá boj s plísní nebo kupříkladu s mastnými stránkami. Na všechno však existuje účinný postup.

Se zápachem pomůže kočičí stelivo

Mírně zapáchající knihy stačí jednoduše rozložit na stole, několik dní v nich pravidelně listovat a problém bude zažehnán. Co si však počít se skutečnými knihovnickými tchoři? Vložte je do sáčku a přisype k nim stelivo pro kočky. To pachy pohlcuje skvěle. Po pěti dnech vyjměte a v případě potřeby zopakujte s čistým stelivem. Nakonec budete určitě slavit úspěch.

Jak vyčistit knihy Foto: Emna Mizouni / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jew_prayer_book.jpg

S mastnými skvrnami pomůže žehlička

I když by se nad knihou nikdy svačit nemělo, realita bývá často jiná. A co si tedy počít s tímto znečištěním? Položte na skvrnu savý papír a přežehlete ji. Buďte opatrní, začněte od nízkých teplot a postupně zvyšujte. Většina skvrn takto pustí.

S plísní si skvěle poradí váš mrazák

Mechanické odstranění plísně bývá tím nejmenším problémem. Mnohem horší je zabránit jí v dalším šíření. Zapomeňte na agresivní Savo. Místo toho vložte knihu do neprodyšného obalu (nebo raději do dvou) a uložte do mrazáku. Po čtyřech dnech bude plíseň již bez života, takže ji pak snadno odstraníte mechanickými způsoby.

Jak vyčistit knihy Náhledové foto: Tom Murphy VII / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Old_book_bindings.jpg

Zdroje: http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zatuchlina-jak-odstranit-z-knizek-listin-ci-dopisu-35698, https://uklidsen.estranky.cz/clanky/rady-a-tipy/jak-vycistit-knihu.html

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.