Klejicha není jen ozdobou zahrad. Ve skutečnosti jde o nebezpečný invazivní druh, který se vám může odměnit pokutou

Klejicha, klejicha hedvábná, medonosná rostlina, včely, invazivní rostlina

Klejicha není jen ozdobou zahrad. Ve skutečnosti jde o nebezpečný invazivní druh, který se vám může odměnit pokutou. Vítejte na dobrodružné výpravě do světa botaniky, kde není vše tak klidné, jak se zdá! V tomto průzkumu se ponoříme do zajímavého případu klejichy hedvábné (Asclepias syriaca). Jak se z ceněné medonosné rostliny stala invazivní hrozba?

Odhalený padouch: Klejicha

Tato rostlina, známá svými sametově zelenými listy a trsy voňavých hvězdicovitých květů, se zpočátku jeví jen jako nevinné potěšení pro zahrádkáře (jež jak bonus dokáže přilákat i množství včel). Pod jejím okouzlujícím zevnějškem se však skrývá nenasytný vetřelec, který umí klid ve svém okolí pořádně narušit.

Dobývání krajiny jí není cizí

Sága začíná ve chvíli, kdy tito krasavci dokončí svou kvetoucí bonanzu a zahájí své dobyvačné tažení. Každá rostlina uvolní prapor semen vybavených hedvábnými padáky, které jsou navrženy pro maximální efektivitu rozptylu. Představte si to jako rostlinnou verzi výsadkové invaze. Po přistání tato semena vyklíčí a rychle kolonizují půdu, přičemž se jim daří zejména v půdě bohaté na živiny – například ve vinicích.

Klejicha není jen ozdobou zahrad. Ve skutečnosti škodí

Foto: Pixabay

Ptáte se, proč právě vinice? Naše zlotřilá rostlina je totiž nejen mistrem v šíření, ale také v kradení. Odčerpává důležité živiny a sluneční světlo, které vinná réva nutně potřebuje pro produkci ovoce. Představte si, že se snažíte připravit velkolepou hostinu (v tomto případě víno), zatímco vám někdo neustále krade ingredience ze spíže!

Boj o živiny

Klejicha mát totiž poměrně složitý kořenový systém, který využívá zásoby vody a živin, jež obvykle vyživují vinnou révu. Výsledek? Asi nepřekvapí. Hrozny, které by mohly být baculaté a šťavnaté, jsou nakonec poněkud slabší co do velikosti i kvality.

Taktická protiopatření aneb herbicid na pomoc

Obrana v první linii proti tomuto listnatému vetřelci zahrnuje strategický zásah herbicidy na bázi glyfosátu. Představte si to jako cílený útok dronů, ale místo dronů použijeme postřikovače. Operace vyžaduje přesnost: postřik přímo na listy v klíčových růstových fázích, konkrétně v červnu a znovu v srpnu, zajistí účinné vstřebání herbicidu a naruší růstový cyklus rostliny.

Boj proti klejiše však bohužel rozhodně není jednorázovou potyčkou – naopak, je to spíše zdlouhavá kampaň. Pravidelné aplikace herbicidů po dobu několika let jsou nezbytné, aby se tito vetřelci nevrátili. Je to jako hlídat pevnost ještě dlouho poté, co nepřítel ustoupil, a zajistit, aby se neseskupil a nevrátil.

Pozor: Toxický protivník

A ještě jedna varovná informace na závěr. Klejicha v případě poškození vypouští mléčnou šťávu s obsahem srdečních glykosidů, která je dostatečně toxická, aby při požití způsobila vážné zdravotní problémy. To není zrovna mléko, které byste chtěli k sušenkám!

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Klejicha_hedv%C3%A1bn%C3%A1, http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=685

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.