Klasický i litý mramor vyžadují speciální čištění
Mramor je materiálem, který byl až do dob nedávno minulých využíván především v exteriéru. Vždyť jej najdeme jako součást mnohých schodišť, často se z něj vyrábějí nejrůznější monumenty a v neposlední řadě je i nedílnou součástí náhrobků. Jeho možnosti jsou ale pochopitelně i v interiéru, kde si rozhodně může bez problémů najít své místo. My se proto na využití mramoru v domácnosti soustředíme podrobněji a také si poukážeme na to, jakým způsobem je třeba tyto specifické plochy čistit.
Mramor v kuchyni i koupelně
Jak již bylo řečeno, interiérové využití mramoru je multifunkční a rozhodně jej lze najít v mnoha místnostech. Asi největší klasiku představují nejmodernější sprchové vaničky z litého mramoru, které si našly své místo v koupelnách. Postupně jsou sice v mnohých domácnostech nahrazovány vyspárovanou standardní podlahou mající určitý spád, nicméně stále jsou oblíbené. Mramor si najde své místo i a toaletě anebo klidně i v kuchyni, kde je ale vzhledem k jeho horší schopnosti snášet kyselé látky, ne úplně vítaným hostem.
Domácí klasické čištění mramoru
Jestliže se vydáte domácí cestou babských rad, bude vás to stát pochopitelně minimální množství finančních prostředků. Optimální je volba citronu v kombinaci se solí. Dužninu je dobré jemně poprášit právě jemnou solí a následně pak setřít povrch mramorové desky. Usazená špína by se měla vlivem kyseliny citronové v kombinaci se solí postupně z povrchu uvolňovat.
Speciální přípravky
Na klasický i litý mramor existuje spousta nejrůznějších prostředků. Většinou jsou ovšem poměrně drahé. Za celkovou čistotu to ovšem bezesporu stojí. Zajímavou volbou je HG politura na mramor anebo můžete volit klidně i klasické kuchyňské prostředky jako Pronto 5+1 na mramor. Záleží na vás, co momentálně seženete. Prvně jmenovaný je optimální. Multifunkční prostředky příliš nedoporučujeme.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.