Kdy nejlépe přikročit k rekonstrukci domu? Aktuálně se odklady nemusí vyplatit

Rekonstrukce

Přemýšlíte o rekonstrukci svého domu? Pak vás možná různé zprávy z posledních týdnů spíše odrazují. Jenže existují situace, v nichž se jednoduše váhat nevyplatí, protože škody, způsobené vyčkáváním, by mohly být ještě horší, než to, co případně ušetříme čekáním.

Ve hře totiž nejsou jen vysoké ceny materiálů. U nich se navíc ani nepředpokládá, že by v následujících měsících klesaly. Navíc nejsou studené měsíce nadcházejícího podzimu a zimy mnohdy k rekonstrukčním pracem tak vhodné, jako je tomu právě teď.

Proč právě rekonstrukce v létě? Má to své klady

Počasí povětšinou bez dešťů a přeháněk vytváří ideální příležitost pro novou fasádu nebo izolaci. Vnitřní úpravy jsou však rovněž vhodné. Vzhledem k nízké vlhkosti a teplu rychleji usychá např. barva či jádrová malta, a tak je příhodné využít toto období k renovaci elektroinstalace či např. stropů za pomocí sádrokartonových desek. Samozřejmě – sem tam nějaká dešťová přeháňka nevadí. A i když to tak nevypadá, patří letošní léto na většině území stále k těm „sušším,“ tedy v rámci desetiletí.

Foto: Protext ČTK

50 let historie rodinných domů

Je ovšem třeba vzít v úvahu i některá specifika rekonstruované nemovitosti. Průměrné stáří bytových domů je v České republice podle dat ČSÚ 44,5 let. „V tehdejších dobách bylo naprosto běžné používat vodiče z hliníku. Nejenom, že dneska již vůbec nedostačují pro požadavky nynější spotřebičů, ale hlavně mohou být nebezpečné. S hliníkovými vodiči hrozí zvýšené riziko přechodového odporu, který vzniká ve spoji vodičů. To může vést k nadměrnému zahřívání spoje, a může tak dokonce dojít k požáru,“ říká k situaci Josef Barták, produktový manažer značky elektroinstalace Retlux.

Bez odborníka to zkrátka a dobře zaručeně nepůjde

Bylo by tedy chybou pouštět se do všeho na vlastní pěst. I když znáte současné parametry kupříkladu elektroinstalace, možná ani netušíte, jaké nástrahy na vás mohou číhat u kabelů a vedení, které má už nějaký ten pátek za sebou. Domácí kutilství se totiž nevyhnulo ani stavbařině. „Není výjimkou, že ve starších stavbách jsou postupem času k nalezení různě zbloudilé vodiče, špatně zaizolované či neodborně připojené k jističům. Pro vaši ochranu je vhodné využít spolehlivé fázové zkoušečky, kterou snadno a jednoduše zjistíte, jaký obvod jste zrovna vypli, či jestli je případný vodič pod proudem nebo ne,“ dodává Josef Barták.

Zaměřeno na stropy

Podle zkušeností najdeme v místnosti jen stěží nerovnější plochu, než jakou je právě strop. „S pomocí sádrokartonových desek zvládnete rychle a snadno zrenovovat váš strop tak, aby vypadal jako nový. Nejenom, že snížením stropů udržíte teplo svého domova tam, kde má být, ale hlavně docílíte dokonale rovné plochy,“ dodává Barták na závěr.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36967

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.