Kdy musíte založit SVJ a jak na to
SVJ – tedy zkratka pro Společenství vlastníků jednotek. Jde o právnickou osobu, která sdružuje vlastníky bytů v daném bytovém domě. Existují případy, kdy je ze zákona povinné sdružit obyvatele domu do takového společenství. Kdy? To si dnes řekneme.
Kdy musíte založit společenství vlastníků jednotek
O co tedy vlastně jde? Společenství vlastníků jednotek vzniká v situacích, kdy je pozemek s domem (popř. jen bytový dům) ve vlastnictví více osob, která každá z nich obývá vlastní byt. Jde tedy o zákonem upravené bytové spoluvlastnictví, které dle § 1158 občanského zákoníku spočívá v tom, že nemovitá věc je ve spoluvlastnictví více osob, a to kvůli výlučnému vlastnictví k bytovým jednotkám. Bytová jednotka pak představuje reálnou část domu (byt) a (ideální) podíl na společných částech domu (chodby, společné prostory, pozemek, na němž je postaven dům). Podíl na společných částech je pak dán výměrou bytu každého obyvatele domu.
Kdy je nutné SVJ založit
Takový bytový dům, v kterém žijí vlastníci bytových jednotek, ještě nemusí mít společenství vlastníků jednotek. taková povinnost je zákonem dána až ve chvíli, když je v bytovém domě alespoň pět jednotek, z nichž jsou alespoň čtyři ve vlastnictví čtyř různých vlastníků. Vyplývá to z nedávno novelizovaného § 1198 odst. 1 občanského zákoníku.
Jak SVJ založit
Máte-li tedy povinnost založit společenství vlastníků jednotek, nebo jen chcete dobrovolně takovou právnickou osobu založit, pak je dobré vědět, jak na to. Dle občanského zákoníku je společenství vlastníků založeno schválením stanov. Tyto stanovy musí obsahovat alespoň:
- název,
- sídlo,
- úpravu členských práv a povinností,
- určení orgánů SVJ,
- určení prvních členů statutárního orgánu,
- určení pravidla pro správu domu, užívání společných částí a pravidla pro tvorbu rozpočtu,
- pravidla pro členské příspěvky a způsob určení jejich vše.
Tím však SVJ nevzniká, je pouze založeno, což je u právnických osob rozdíl. Založení je tedy dáno, když jsou stanovy schválené buď na ustanovující schůzi většinou hlasů, nebo shodou všech vlastníků jednotek. Toto založení vyžaduje formu veřejné listiny – tedy notářského zápisu. Dle § 1204 občanského zákoníku však SVJ vzniká až dnem zápisu do veřejného rejstříku. Až tehdy tedy společenství vlastníků existuje.
Náhledové foto: Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.