Kdo odpovídá za právní vady nemovitosti
Pokud plánujete koupit byt či dům, není pro vás nic důležitějšího než si náležitě proklepnout danou nemovitost. Objekt může mít skryté vady, které na první pohled nemusíte rozpoznat. Možná ještě více vás však mohou vedle vad faktických překvapit vady právní. O co jde a jak se řeší jejich objevení? Na to se dnes podíváme!
Co jsou právní vady nemovitosti
Nejdříve je dobré si říci, co se za právní vady nemovitosti vlastně považuje. Typicky půjde například exekuce vedená na předmětnou nemovitost. Dále může jí o to, že dům nebo byt, který chcete zakoupit, je předmětem soudního či jiného sporu. Dále jsou právními vadami také práva jiných osob mimo vlastníka, které na nemovitosti váznou. Jde například o věcná břemena nebo zástavní právo, které je nejčastěji projevem toho, že vlastník zajistil touto nemovitostí hypoteční úvěr.
Foto: Pixabay
Kdo za právní vady odpovídá?
Obecně lze říci, že za to, aby bylo plnění bezvadné, odpovídá strana, která plnění poskytuje. V případě kupní smlouvy k nemovitosti bude tedy za to, že na nemovitosti neváznou žádné právní vady, odpovídat prodávající. Pozor však u informací, ketré lze vyčíst z veřejných seznamů. U nemovitostí zejména z katastru nemovitostí. Zde se dají nalézt informace o zástavních právech, věcných břemenech a vlastnictví dané nemovitosti. Někdy (avšak ne vždy) zde může být uveden nájem jiné osoby. Pokud máte přístup k těmto informacím, část odpovědnosti se přenáší i na vás. Proto se zeptejte vlastníka na všechny tyto aspekty, a navíc ještě proklepněte nemovitost v katastru.
Na co všechno si tedy dát pozor
Jak bylo již řečeno, základní věci lze ověřit v katastru nemovitostí. Informace o zástavním právu, věcných břemenech či vlastnictví naleznete v listu vlastnictví. K němu se dostanete přes internet, kde si můžete stáhnout informativní výpis zdarma. Dále je dobré si také proklepnout, zda nemá k nemovitosti právo nájmu, které není uvedeno v katastru nemovitostí. Stejně tak si ošetřete, zda je k nemovitosti přístupová cesta, a v jakém právním režimu je zřízena. Může se totiž stát, že bude ve vlastnictví další třetí osoby. U staveb se přirozeně také zajímejte o zkolaudování. Zjistíte-li vady, o kterých jste od prodávajícího nevěděli (nesdělil vám je) ani jste o nich vědět nemohli (z veřejného katastru), pak máte nárok na reklamaci a na slevu z kupní ceny.
Náhledové foto: Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.