Kdo musí odklízet sníh

01_snih

Ačkoliv sněhu si mimo horské oblasti v posledních letech mnoho neužíváme, čas od času nám příroda může bílou peřinu nadělit. V takových chvílích se mohou hodit informace o tom, kdo má jakou povinnost při odklízení sněhu z veřejných komunikací stejně jako o tom, jak je to s odškodněním v případě úrazů na namrzlém chodníku. Nevztahuje se nějaká povinnost i na vás?

Úklid sněhu před pozemkem

Ještě před několika lety platila povinnost vlastníka nemovitosti odklízet sníh (nebo náledí) v jeho blízkosti, v dnešní době přešla tato povinnost na majitele komunikací, nejčastěji chodníků. Těmi jsou nejčastěji obce. Vlastníci komunikací si navíc mohou sestavit racionální plán odklízení sněhu, není to tak, že musí začít odklízet ihned s tím, jak na chodník dopadne první vločka a přestat až s oblevou.

Pokud se majitel nemovitosti přesto rozhodne prostor odklidit s dobrým úmyslem pomoci pracovníkům technických služeb tím, že chodník posypete solí, zjistěte si nejprve, zda se ve vaší obci sůl stále ještě používá. Většina obcí se jí totiž vzdává kvůli její neekologičnosti a korozivním vlastnostem.

02_snih

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak je to s odškodněním

Pokud se na problematiku podíváme z druhé strany, bude nás zajímat jak to bude s odškodněním, pokud na namrzlém chodníku sami uklouzneme a zraníme se. Teoreticky padá povinnost vyplatit odškodnění na toho, kdo má úklid chodníku jako svoji zákonnou povinnost, typicky obec (viz výše).

Teorie je ale jedna věc a praxe druhá. Prokazování toho, že váš úraz vznikl skutečně jako důsledek zanedbání povinností je poměrně obtížné. Zákon v tomto případě bere v potaz, že ne vždy je reálně možné upravit komunikaci tak, aby byla schůdná opravdu neustále. Pokud tedy uklouznete na chodníku, který namrzl před několika minutami, jen těžko se domůžete odškodnění.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.