Kdo dostane příspěvek na bydlení a jak o něj správně požádat
Náklady na bydlení se stále zvyšují, takže se více rodin i jednotlivců může dostat do situace, kdy nezvládají všechno řádně platit. V takových případech může pomoci příspěvek na bydlení. Jak o něj správně požádat a kdo má na peněžní pomoc nárok? To se dozvíte přímo v tomto článku.
Máte nárok na příspěvek na bydlení?
Důležitá otázka, kdy je dobré odpověď zjistit již ve chvíli, kdy máte pocit, že prostě nezvládáte platit nájem a závazky spojené s bydlením, protože ukrajují až příliš velkou část vašich příjmů. Možná totiž spadáte do skupiny, která má nárok na příspěvek. Ten je určen rodinám i jednotlivcům. Nárok na vyplacení příspěvku probíhá ve chvíli, kdy vaše nároky na bydlení přesahují 30 procent z příjmů nebo 35 procent při bydlení v Praze. Zároveň však tyto nároky nesmí překročit normativní limity na bydlení.
Na jaký typ bydlení se příspěvek vztahuje?
Příspěvek na bydlení se vztahuje na případy, kdy bydlíte v nájmu, ale i ve vlastním bytě či domě. Na místě, kde bydlíte a na které žádáte o příspěvek přitom nemusíte mít trvalý pobyt. Na jednu nemovitost je možné žádat pouze o jeden příspěvek, takže pokud žádá již manžel, manželka či partner, nemáte další nárok.
Jaká je výše příspěvku na bydlení
Důležitou informací je také to, jak vysoký příspěvek na bydlení vlastně je a jak vám ulehčí s běžným měsíčním rozpočtem. Jedná se zpravidla o nižší tisíce korun měsíčně. Výpočet probíhá jako rozdíl mezi normativními náklady a vašimi náklady po vynásobení koeficientem 0,30 či 0,35 pro Prahu. Pro jednodušší představu si můžete na internetu dohledat nejrůznější kalkulačky, s jejichž pomocí příspěvek snadno vypočítáte.
Foto: Pixabay
Pozor na započitatelné příjmy
Do vašich příjmů se počítají i nejrůznější druhy důchodů a příspěvků, jako jsou rodičovský, mateřská, porodné či nemocenská. Roli hrají také přídavky na děti, podpora v nezaměstnanosti a podobně. A platí to pro všechny osoby, které v nemovitosti bydlí. V situaci, kdy je příjem rodiny opravdu nízký, počítá se s hodnotou životního minima, podle kterého je posuzována výše příspěvku na bydlení.
Zdroj: https://www.penize.cz/prispevek-na-bydleni/431052-prispevek-na-bydleni-2022-kdo-ma-narok-kalkulacka-a-navod a https://www.uradprace.cz/prispevek-na-bydleni1
Náhledové foto: Pixabay