Kamélie kvete i v zimě. Víte, jak si s tím poradit?
Kamélie, známá také jako japonská nebo zimní růže, je jednou z nejhezčích pokojových rostlin. Je to jedna z mála pokojových rostlin, která vás v zimních měsících okouzlí svými nádhernými květy. Péče o ni však není jednoduchá. Japonská kamélie se zejména v zimních měsících objevuje na pultech mnoha obchodů. Její poupata a krásný vzhled vás přimějí k tomu, abyste si ji koupili.
Ale pak se stane následující – přinesli jste si květinu domů, postavili ji na parapet a všechna poupata náhle přijdete? Na její péči jste dbali opravdu velmi málo! Pojďte se s námi podívat, s jakou rostlinou budete zápasit. Japonská kamélie pochází z kopcovitých a podhorských oblastí východní Asie. Do Evropy se kamélie dostala během 19. století a stala se opravdu oblíbenou rostlinou, za což vděčí svým nádherným květům. Každopádně byla vytlačena rostlinami, které dávají přednost vyšší pokojové teplotě.
V současné době tato pokojová rostlina zažívá renesanci. V každém případě bude okrasou vaší domácnosti ať už bude v zimní zahradě, v meziokenním prostoru, na zaskleněné verandě i v chladné hale nebo průjezdu, kde přežije dlouhou dobu.
Proč dochází ke ztrátě poupat?
Ztráta pupenů a květů je nejčastějším problémem, se kterým se setkáte. Kamélie je výjimečně konzervativní rostlina, která nemá ráda změny. Přemisťování a s ní spojené změny teploty, horka a světelných podmínek vedou k rychlému opadu poupat.
Kamélie rozkvétají v době, kterou byste nečekali
Zatímco představa nádherně kvetoucí rostliny v domácnosti během zimních měsíců je nádherná, ne mnoha kaméliím se to podaří. Její pěstování je náročné a vyžaduje několik pěstitelských zásahů. Správná volba umístění, ideální zálivka, ideální teplota a vyšší vlhkost zaručí vzrůst květů i v zimě.
Kamélie není běžná pokojová rostlina. Neprospívá v přehřátých bytech a stejně tak v suchém ovzduší. Ideální životní prostor pro ni je uvnitř rodinného domu. Pokud se ji rozhodnete pěstovat v bytě, objevte pro ni to nejchladnější místo! V žádném případě ji nikdy neumisťujte do blízkosti okna, a pravidelně větrejte. Náhlá změna teploty může způsobit, že poupata opadnou a rostlina uhyne.
Jak kamélii pěstovat?
Kamélie je odolná vůči chladu. Proto se bezpochyby ujistěte, že teplota doma nepřesahuje 15 stupňů Celsia. To je způsob, jak zabránit opadávání poupat a zajistit dlouhé a krásné období kvetení. Rostlina pěstovaná v přetopeném bytě nebude nikdy dostatečně fit, aby vykvetla v plném květu. Vyšší vlhkost vzduchu je také velmi důležitá. Tu lze zajistit zvlhčováním nebo postavením květináče na oblázky místo přímo do vody. Rostlina roste, dokud nenasadí poupata! Nikdy nedávejte rostlinu k radiátoru.
Zalévání je rovněž zapeklité. V případě, že je nedostatečná, rostlina nikdy nenasadí poupata nebo je zanedlouho shodí. Od podzimu do jara, kdy rostlina nasadí poupata a vykvete, by měla být zálivka vydatná. Substrát by měl být stále vlhký! Na začátku léta by se měla zálivka snížit. To podpoří nasazení poupat. Zalévejte rostlinu měkkou a odstátou vodou. Kamélie mají rády dostatek rozptýleného denního světla.
Okenní parapet s celodenním světlem pro ni není vhodný. Ideální je okno orientované na sever nebo východ. Rostlinu i hnojte. Zejména v zimních měsících, kdy kvete. V letních měsících ji přihnojujte šetrně. Pokaždé však používejte hnojivo bez vápníku. Mějte na paměti, že kamélie mají rády kyselou půdu!
Zdroje info: pestujeme.cz, ceskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay