Kam s nebezpečným azbestem
Azbest je strašákem posledních let. Dříve se pro svou pevnost, odolnost a nízkou hmotnost hojně využíval ve stavebnictví, dnes kvůli jeho likvidaci musejí majitelé starých domů povolávat specializované firmy. Co všechno způsobuje azbest a jak se jej bezbolestně zbavit?
Azbest a jeho kritické vlastnosti
Jak už bylo řečeno v úvodní pasáži, tak azbest se v minulosti často využíval ve stavebnictví, přičemž jej obsahovaly zejména materiály sloužící pro pokrývku střechy. Eternitové tabulky s přítomností tohoto materiálu dlouho vydržely, nicméně i na ně v průběhu let dosedl proud času.
Dnes se musí likvidovat podle předpisů, jelikož jeho mikroskopické částice pronikají vzduchem až k plicním sklípkům, které ničí. To může v konečném důsledků vést až k rozpoutání rakoviny. Přítomnost azbestu v plicích se projevuje dušností a silným kašlem. Dále se jako příznaky objevuje také fibróza či mestohteliom.
Kdo může provádět likvidaci azbestu
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pokud plánujete kompletní výměnu střešní krytiny, azbestové tabulky mohou likvidovat pouze specializované stavební firmy s povolením. Zároveň pak plány musíte ohlásit na stavebním úřadu. Likvidaci azbestových materiálů lze provést i svépomocí, avšak jen s odborným dozorem. Musíte také počítat s tím, že likvidace azbestu bude finančně mnohem náročnější než odstranění běžné krytiny.
Pokud azbest odstraňujete sami, doporučujeme vám v prvé řadě pokrýt materiál fixačním přípravkem, který úniku vláken zabrání. Dále pak musíte pokrýt co největší část těla včetně hlavy oblekem na jedno použití. Ten po dokončení prací samozřejmě vyhodíte. Důležitá je rovněž solidifikace, která vylouhuje nebezpečnou složku odpadu.
Na závěr nutno podotknout, že ne každá skládka je pro azbest vhodná. Proto si nejprve zjistěte, kam takový materiál vůbec odvézt.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.