Jestli hledáte pěstitelskou výzvu, vyzkoušejte Krvokvět
Krvokvět je půvabná rostlina, která vás okouzlí svým neopakovatelným zjevem. Pěstování je docela náročné a vyžaduje určité zahradnické umění. Krvokvět je cibulovina z tropů jižní Afriky, kterou můžete pěstovat venku i uvnitř. Záleží na druhu, dorůstá však 15 až 80 cm a na první dojem zaujme svými nápadnými květy. Kvete od července do srpna a při správné péči přečká dlouhé roky.
Krvokvět jako fascinující okrasná rostlina
Krvokvě je známý i jako Haemanthus. Jedná se o cibulovitou rostlinu. Rostliny se liší vzhledem a vyžadují specifické podmínky pro pěstování. Mezi druhy jsou i méně známé varianty s unikátními květy. Krvokvět se řadí do čeledi amarylkovitých. Výška rostliny se pohybuje od 15 do 80 cm.
Květenství je spíše červené, ale existují i druhy s bílou barvou. Listy jsou masité a dosahují délky cca 60 cm. Květní stvoly jsou různě vysoké. Mývají 15–20 cm a končí výraznými květy, které poutají pozornost barevností i tvarem. Pro zdravý růst je nutná zálivka a přihnojování během vegetačního období.
Extra citlivé na chlad nebo přemokření
Krvokvět lze pěstovat jak v květináči, tak v záhonu. Není však mrazuvzdorný! Proto je nezbytné rostlinu včas přemístit do bytu nebo místnosti, s teplotou mezi 10 až 15 stupni Celsia. Stejně tak je důležité, abyste ji dávali ven až ve druhé polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.
Krvokvět přímo nesnáší přemokření! Se zálivkou buďte tedy velmi opatrní. Jestli ho budete pěstovat v nádobě, na dno květináče dejte vrstvu drenážního materiálu. Ten zabrání hnilobě kořenů. V období vegetačního klidu zálivku i přísun živin omezte.
Rozmnožování a výsadba
Krvokvět se dá rozmnožit několika způsoby: semeny, cibulkami nebo listy. Nejlepší je množit ho dceřinými cibulkami, ty se oddělují při přesazování jednou za dva roky. Pro výsadbu se doporučuje substrát s příměsí písku a kompostu, tak budou mít cibule ty nejlepší podmínky pro růst. Pěstování ze semen je složitější proces, než rostliny vykvetou trvá to 3 až 4 roky. U druhů s dužnatými listy se dají použít i části listů, ale tento způsob se moc nepoužívá.
Zdroje info: narcisy.cz, rostlinky.cz
Náhledové foto: wikimedia commons,