Jednoduchý plán údržby domu může ušetřit statisíce

01_checklist

Zvláště majitelé nových rodinných domů mají často pocit, že se o něj vlastně není třeba starat. A to po prvních několik let i platí (v konečném důsledku možná bohužel). Postupem času se ale začnou objevovat první problémy. Ty mohou být zpočátku velmi nenápadné a strategii nicnedělání vlastně nikterak nenarušují. Postupně se však budou zhoršovat a najednou bude třeba řešit nikoliv malý rozvíjející se problém, ale problém velký a samozřejmě také drahý. Prevence přitom není složitá, stačí si vytvořit stručný „checklist“, díky kterému nezapomenete na žádný nezbytný prvek údržby domu.

Co a jak kontrolovat

Nejlepší je vytvořit si hned po pořízení nového domu checklist, tj. jednoduchou tabulku s vypsanými potřebnými kontrolami a základními údržbářskými činnostmi, ve které budou vyznačeny očekávané termíny kontroly. Ty si po provedené kontrole ve správný čas odškrtneme.

Tabulku si lze vytvořit na papíře, stejně jako např. v excelu. Místa na odškrtávání provedených kontrol mohou být u každé položky dvě (pokud chcete údržbu dělit na pololetí), čtyři (čtvrtletí), anebo jakýkoliv jiný počet podle toho, jak si údržbu chcete naplánovat.

02_udrzba

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co nesmí v checklistu chybět?

Položkou, která nesmí na seznamu chybět, je samozřejmě kontrola komín\ua. Tu je třeba provádět alespoň 1x ročně u kotlů na plynná a kapalná paliva, u kotlů na pevná paliva dokonce 2 x ročně.

Kontrolovat je třeba i vlastní kotle, krbová kamna a vložky atd. Frekvence kontrol se odvíjí od výkonu a i zde budete muset povolat profesionály. V checklistu majitele domu ale tato položka chybět nesmí.

Kontrolovat je třeba také elektroinstalaci a proudové chrániče, v první případě tak jednou za 5 let a provádět kontrolu bude profesionál. Kontrola proudového chrániče se provádí za pomoci žlutého testovacího tlačítka a v checklistu si jí vyznačte 2x ročně.

Zapomínat byste neměli ani na kontrolu a čištění okapů a dalších odvodních kanálů. V případě jejich ucpání může voda poničit fasádu a škody půjdou do desetitisíců. Jinými slovy, kontrola a jednoduchá údržba 2x ročně ám může opět ušetřit značné problémy.

Z dalších činností, které by neměly v checklistu chybět můžeme zmínit kontrolu rekuperační jednotky, systému vytápění a jeho rozvodů, požárních hlásičů, plynovodu, ale také hromosvodu, na který se často zapomíná, nebo požárních přístrojů.

Před zimou je potom třeba vypustit enkovní část vodovodního systému napojenou na zavlažovací systémy, bazén apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.