Je za požár od elektroinstalace odpovědný majitel, nebo majitel?
Nájemní bydlení přináší nejrůznější situace a problémy, jejichž řešení je ve skutečnosti složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jednou z nich je i situace, při které způsobí vadná elektroinstalace v bytě požár. Poškozen je jím samozřejmě jak majetek nájemce, tak pronajímatele. Otázkou je, která z těchto dvou stran nese za škodu odpovědnost. Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná a závisí na konkrétní situaci. V čem konkrétně však spočívá logika rozhodování soudů a o co se opírá?
Povinnosti nájemce
Řešení problému v sobě ukrývá občanský zákoník a nařízení vlády č. 308/2015 Sb. První důležitou informací je, že drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou je povinen platit nájemce. Jedná se o částky, které by neměly přesáhnout několik tisícovek ročně. Do této kategorie nepochybně spadají i výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení jako jsou jističe, zásuvky, vypínače apod.
Z výše uvedeného plyne, že nájemce by měl mít za povinnost taktéž zařízení příslušných kontrol a prohlídek, samozřejmě včetně elektrorevizí. V tuto chvíli se zdá situace jasná, skutečnost je ale složitější.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Povinnosti majitele
Majitel bytu je povinen starat se o vše, co přesahuje rozměr drobných oprav a základní údržby. A zde se skrývá onen pověstný ďáblík. Kompletní revize celé elektroinstalace jako takové již rozhodně nespadá pod pojem drobné úpravy a základní údržba a spadá do povinností majitele.
V případě, že tedy dojde k požáru v nájemním bytě, soud bude posuzovat, zda by mu mohla zabránit základní revize koncových zařízení (v tom případě by odpovědnost ležela na nájemci), anebo pouze celková revize elektroinstalace (v takovém případě bude odpovědný majitel).
Výše uvedené samozřejmě neplatí, pokud si obě strany domluvily v nájemní smlouvě něco jiného.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.