Je škodlivost LED osvětlení jen mýtem? Odpověď je složitější

Když LED žárovky dorazily na náš trh, byly ve stejné situaci, jako například moderní 3G síť. Okamžitě se na ně nabalila řada pověr a mýtů, z nichž většina byla postavena doslova na vodě. Ovšem někdy mívají mýty i pravdivé jádro, a u LED žárovek tato teze rozhodně platí.

Když se řekne LED, vybavíme si žárovky s vysokou svítivostí

Možná až moc vysokou, dalo by se říct. Jejich bílé světlo se totiž dokáže do očí doslova „zakousnout“ a kvalitě našeho spánku také nepřispívá. Problematická je především jedna z jeho složek – tzv. modré světlo.

Jak nám vlastně škodí modré světlo?

Pokud se podíváme na přirozený cyklus světla v přírodě, tak slunečního jasu s blížícím se večerem stále více ubývá. Večerní světlo je mnohem měkčí než to poslední. A právě tento proces aktivuje v našem mozku tvorbu melatoninu alias spánkového hormonu. Ten ovlivňuje délku i kvalitu našeho spánku. Takže pokud jeho tvorbu zablokujeme právě modrým světlem, které svým jasem jde přímo proti přírodním dějům, určitě se nemůžeme těšit na kvalitně strávenou noc.

LED osvětlení

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Modré světlo nenajdeme jenom v obrazovkách

Obvykle si jeho působení spojujeme s telefony a počítači. Jeho působení v tomto směru však lze odfiltrovat vhodným nastavením (tzv. noční režim) případně vhodnými brýlemi, které průchod modrého světla k našim očím zcela potlačí.

Jak odfiltrovat modré světlo u LED žárovek?

Obdobná vychytávka v podobě stínítek existuje také na žárovky. Mnohem lepší však bude, pokud v obývacích prostorách vsadíte na teplou bílou nebo teplou žlutou barvu. Modrého světla obsahují jen minimální množství, takže se jejich vlivu na spánek a relaxaci není třeba bát.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.