Je obyčejná kuchyňská sůl stavebním materiálem budoucnosti?
Kuchyňská sůl, odborně chlorid sodný, je samozřejmě rozpustný ve vodě. I proto se většina chloridu sodného přítomného na Zemi se vyskytuje v mořské vodě. Odtud a také ze solných dolů se získává pro využívání. Dá se přitom využít mnohými způsoby, a to jak v potravinářském průmyslu, tak i v dalších odvětvích. A jak se zdá, budoucnost bude mít brzy i ve stavebnictví. Solné cihly by totiž měly být významným trendem vedoucím nás do budoucnosti.
Sůl nad zlato? Z určitého pohledu
Sůl patří mezi dostatkový materiál, jejích zdrojů je dost, je dobře nahraditelná, dokážeme ji i uměle vyrobit. Má přitom velmi zajímavé vlastnosti. Sůl ve většině případů není příliš pohostinná vůči bakteriím, plísním, řasám ani virům. Odvádí také ve větší míře vlhkost, což se dá využít právě ve stavebních materiálech.
Na druhou stranu nepříliš dobře odolává větrné erozi, prudkým lijákům apod. Ve stavebnictví se ale mnohdy požadují jiné vlastnosti než je nerozpustnost, často je rozhodující spíše tepelná izolace, schopnost ochlazovat interiér, pohlcovat vlhkost, zajistit sterilní prostředí, možnost udržet strukturní odolnost a jiné.
Foto: Pixabay
Sůl a stavebnictví
Navíc se sůl tvořená ionty sodíku a chloru při odpařování z vody skládá do mřížkové krystalické struktury. To je pro stavebnictví velkou výhodou. Znamená to, že se za kontrolovaných podmínek může sůl tvarovat dle požadavků stavebníka. Krystalizovat může na síťkách či nebo mřížkách. Ze soli se tak dají vyrobit nejen dlaždice, ale i cihly.
Díky přirozené a kontrolovatelné krystalizaci mohou cihly doslova narůst. Není tedy potřeba jako například u pálených cihel příliš složitého výrobního postupu.
Krystalicky čisté solné panely se již vyrábějí, především tam, kde jsou podmínky pro získání těchto poměrně levných stavebních materiálů. Solné panely se tak vyrábí například na březích francouzského Camargue. Největší interiérová stěna v Evropě, která se skládá ze solných panelů, zaujímá rozlohu 560 metrů čtverečních. A nejedná se v každém případě o složeninu různých materiálů, je to opravdu pouze sůl. Ani s recyklací nebude mít nikdo v budoucnu žádný problém. Je tak možné, že se se solnými cihlami budeme setkávat stále častěji.
Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/solne-cihly-jsou-materialem-pro-budoucnost-stavitelstvi-udrzitelne-a-bez-odpadu-31863.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.