Je nutné elektroniku při bouřce vytáhnout ze zásuvky? K úplné ochraně spotřebičů ano

Zásuvka

Horka jsou aktuálně v plném proudu a hrozí poměrně silné bouřky. Při těch máme obavy ze supercel, tornád a pochopitelně také velkých krup. Velmi nepříjemné jsou ale nepochybně také blesky a riziko spojené s poničením různých domácích spotřebičů. U těch se vždy doporučovalo vypojit je ze sítě. Jak je to v současné době, kdy existují nejrůznější chytré zásuvky, zásuvkové lišty s přepěťovou ochranou a jiné vychytávky? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Tradiční doporučení související s bouřkami

Je jich pochopitelně hned několik. Venku je situace jasná. Člověk by se měl vyhýbat otevřeným prostranstvím a také místům pod stromy. Ideální je se co nejrychleji ukrýt, respektive vrátit se domů včas.

Elektronika jako věčně kontroverzní téma

Výboje blesku dokážou v negativním slova smyslu divy. Mohou způsobit poškození elektrické sítě. Potřeba zabezpečení různých elektronických spotřebičů během bouřky už není žádným mýtem. Vždy se může něco stát. V podstatě se setkáváme se dvěma druhy blesků, jde o kladné a záporné výboje. Ty záporné elektroniku nijak nepoškodí, nicméně kladné jsou velmi nebezpečné.

Blesk

Foto: Pixabay

Jak poznat kladné výboje?

Jsou mnohem hlasitější a vyznačují se také relativně rovným výbojovým kanálem. Kladný výboj je jasný a typický oslepujícím charakterem. Hrom zní jako výbuch nebo dělová rána. Rizika kladných výbojů jsou vcelku jasná. Hrozí vytvoření elektromagnetického pole a elektromagnetické indukce. Právě ona dokáže spálit zařízení velmi rychle.

Odpojení pojistek nemusí stačit

Ideální je vypojit spotřebič z elektrické sítě. Bezpečnostní pojistky na zásuvkách stačit nemusí. Stejně tak nemusí stačí ani přepěťová lišta, respektive zhasnutí onoho ukazatele. Nespoléhejte se ani na pojistky. Ideální je zkrátka odpojení spotřebiče ze sítě.

Zdroje info: Autor, sociální síť Meta, tojenapad.sk

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.