Je klimatizace zdraví škodlivá?
Klimatizaci již dávno není napůl magickou technologií, se kterou se setkáváme maximálně v hotelu na dovolené v jižních krajích. Nacházíme jí i ve stále větším počtu českých domácností. Stále však o klimatizaci panuje jeden široce rozšířený mýtus, kterým je tvrzení o tom, že klimatizace je ze své podstaty zdraví škodlivá. Jak je to ale s klimatizací doopravdy? Co je třeba vědět, pokud se o její koupi právě rozhodujete?
Klimatizace a lidský organismus
Platí, že klimatizace sama o sobě zdraví škodlivá není. Zdraví škodlivé může být její nesprávné používání. Je samozřejmé, že pokud si nastavíte klimatizaci na teplotu výrazně nižší, než jaká panuje venku, nachlazení vás velmi pravděpodobně nemine. To ale není chyba klimatizace, stejně jako by za vaše nachlazení nebylo zodpovědná chladnička, pokud byste se v ní rozhodli strávit odpoledne.
Druhou věcí, která je klimatizaci vyčítána, je to, že se v ní daří bakteriím, které se jejím prostřednictvím mohou šířit do celého interiéru. I zde je ale hlavní odpovědnost na majiteli a na tom, jakou pozornost věnuje (nebo naopak nevěnuje) její údržbě a čištění.
Foto: Pixabay
Jak používat klimatizaci
Alfou a omegou efektivního a zdravého používání klimatizace je tedy její správné používání. To ve skutečnosti znamená nenastavovat teplotu na méně, než 6°C pod venkovní teplotou a zajistit to, aby se při jejím používání pohybovala vlhkost vzduchu někde mezi 40 a 60 procenty.
Specifickou kapitolu potom tvoří údržba. V dnešní době fungují klimatizace i jako čističky vzduchu a jsou vybaveny filtry. Ty je třeba vyměnit tak dvakrát ročně. S trochu delším intervalem – maximálně jednou za dva roky – přichází čas na kompletní kontrolu a vyčištění celého systému. Přenechte tuto činnost profesionálům, neboť bez toho správného vybavení a zkušeností se neobejdete. Současně se tomu ale nevyhýbejte, pro zdravé používání klimatizace je to velmi důležité.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.