Játra v kuchyni – jak na ně, aby neztvrdla. Jen v soli to není

Játra v kuchyni, Játra v kuchyni příprava, Játra recept, Játra, recept

Játra v kuchyni – jak na ně, aby neztvrdla. Jen v soli to není. Vaření jater nemusí být žádná věda. Bojíte-li se, že vám během přípravy ztvrdnout, s těmito triky se vám to nikdy nemůže stát.

Vaření zvířecích vnitřností může být pro mnohé zastrašující. Vzhledem k tomu, že jsou většinou velmi tuhé, jejich přípravu raději vynecháme a zvolíme jiný pokrm. Přitom se není čeho bát. Máte-li rádi játra, máme pro vás dnes několik tipů, jak je připravit, aby byla šťavnatá a měkká.

Záhada hovězích, skopových a jehněčích jater

Játra představují měkkou tkáň ze 70% tvořenou vodou. Když játra vaříte příliš dlouho se solí, rychle pustí tekutinu a začnou tvrdnout. Výsledkem je žvýkačka, kterou jen těžko rozkousnete. Nejlepší je tedy zkrátit dobu vaření na pouhých 5 minut. Můžete přidat rajčata nebo jogurt, při vaření uvolňují vodu.

Jak játra před vařením očistit

Když si játra prohlédnete pořádně zblízka, uvidíte, že jsou pokryta tenkou membránou. Tu je potřeba jemně odstranit. Poté nakrájejte játra na menší kostičky, ještě syrová zasypte solí a nechte 15 minut působit. Po uplynutí potřebné doby pečlivě omyjte a odstraňte všechny žíly.

Jak dlouho je třeba játra vařit

Ať už zvolíte jakoukoli metodu vaření, příprava jater nesmí přesáhnout 5 minut. Na malém nebo středním plamenu vařte 3 minuty, poté osolte a vařte další 2 minuty. Jakmile játra odstraníte z plotny, přikryjte je a nechte odpočívat zhruba 15 minut. Tento čas poskytne játrům potřebnou dobu na usazení všech šťáv a jejich úplné uzavření. Pára zachycená v hrnci totiž snadno dokončí proces přípravy jater a zajistíte tak, že vám neztvrdnou. Naopak budou krásně křehká a šťavnatá.

Játra v kuchyni – jak na ně, aby neztvrdla

Foto: Pixabay

Jak se zbavit zápachu jater

Příprava jater s sebou nese jednu malou nevýhodu – páchne vám celá kuchyň. Někteří tento odér považují za vůni, většině však pach z vaření jater vadí. Je podobný rybám. Zde opět přichází na pomoc sůl, kterou přidáváte před umytím syrových vnitřností. Pomáhá eliminovat zápach.

Stejně tak zkrotí zápach z jater čerstvý česnek nebo bylinky, které mají silné aroma. Ty v podstatě můžete použít na přípravu jakéhokoli jídla, které během vaření zrovna nevoní.

Proč namáčet játra v mléce

Možná už jste slyšeli, že některé hospodyňky namáčejí játra do mléka, než je začnou připravovat. Vzhledem k tomu, že mléko má schopnost absorbovat veškerý nepříjemný pach, pročišťuje krev, zesvětluje barvu a zlepšuje chuť, je to jasné. Podobně se do mléka ponořují i syrové ryby, je to běžná praxe, která pomáhá eliminovat rybí odér.

Jak napravit ztvrdlá játra

Pokud se přece jen stalo a vy jste vařili játra déle než 5 minut, zřejmě jsou nyní pěkně tvrdá. Nic se neděje, i tuto situaci lze zachránit. Můžete je povařit ve vodě na velice mírném plamenu po dobu 30-45 minut. Sice už nebudou tolik šťavnatá, ale nebudou tvrdá. To funguje, pokud připravujete guláš z jater nebo omáčku.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-pripravit-jatra-30001012.html, https://www.cocky-online.cz/informace/recept-na-krehka-restovana-jatra.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.