Jarní revize střechy: Zkontrolujte střechu důkladně a podle norem. Ušetříte starosti, peníze i energii
Zima je pro střechu tou nejnáročnější části roku. Kombinace sněhu, mrazu, deště a silného větru nebo nárazových teplotních změn na ní může zanechat drobná i větší poškození, která nejsou na první pohled vůbec patrná. Jakmile tedy začnou teplejší jarní dny, přichází ideální čas na to střechu důkladně zkontrolovat. A ideálně nejen „od oka“, ale na základě pravidel stanovených normou ČSN 73 1901-1, která se věnuje zásadám kontrolního a zkušebního plánu pro střešní konstrukce.
Správně udržovaná střecha zásadním způsobem ovlivňuje nejen životnost celé stavby, ale i pohodlí a zdraví jejích obyvatel. „Střešní krytiny, zvláštně ty z kvalitních, tvrdších tašek, mohou vydržet třeba sedmdesát let. Aby ale skutečně dlouho sloužily, je nutné je pravidelně kontrolovat. V nejlepším případě dvakrát ročně, tedy na jaře po zimě a na podzim před nástupem další sezóny,“ doporučuje Jakub Ponec, odborník na střechy ze společnosti Betonpres. Pravidelná kontrola přitom může včas odhalit nedostatky, které by jinak přerostly v závažnější problémy. Ušetří tak nejen náklady na opravy, ale i starosti spojené se zatékáním nebo haváriemi.
Jarní revize krok za krokem
Každá důkladná jarní kontrola by měla na základě normy zahrnovat konkrétní kroky. Začít bychom měli s vizuální kontrolou krytiny. „Na první pohled poznáme, zda jsou na střeše nějaké prasklé, posunuté či chybějící tašky. Ty bychom pak měli neprodleně opravit či vyměnit,“ upozorňuje odborník z Betonpresu. Následovat by měla revize klempířských prvků, tedy kontrola oplechování komínů, střešních oken, světlíků a dalších prostupů. „Vše musí být těsné a pevně uchycené,“ říká Jakub Ponec.
Zkontrolovat je třeba také okapy a svody. „Žlaby musí být čisté, průchodné a dobře uchycené a nesmí na nich být žádné deformace,“ vysvětluje odborník z Betonpresu. Ověřit bychom měli i stav protisněhových zábran, které bývají v zimě silně namáhané a mohou být uvolněné či poškozené.
Na závěr je důležitá také prohlídka podkroví a půdy, kde je třeba vysledovat případné známky vlhkosti, zatékání, plísní či degradace dřeva. „Na dřevěných částech krovu se může po zimě objevit hniloba nebo houby, zvláště pokud došlo k zatékání. Takové příznaky je třeba brát vážně a řešit je hned,“ říká Jakub Ponec.
Foto: Pixabay
Pravidelnost se vyplácí
V normě ČSN 73 1901-1 je výslovně uvedeno, že by kontroly měly být plánovány s předstihem. Jejich rozsah a frekvence by se pak měly řádit takzvanými zásadami kontrolního a zkušebního plánu (KZP). „Plán má za cíl ověřit, že střecha stále plní požadavky projektové dokumentace, právních předpisů a požadavků na kvalitu provedení,“ vysvětluje odborník.
Na základě normy bychom měli střešní krytinu kontrolovat každého půl roku, minimálně jednou ročně je pak třeba zkontrolovat hydroizolační vrstvu, oplechování, žlaby, tmely a dilatační spáry. „Okamžitá kontrola je samozřejmě nutná také po extrémních bouřkách, krupobití či sněhových kalamitách,“ dodává Jakub Ponec.
Co a kdy opravovat?
Kontrola nám může napovědět, v jakém stavu se střecha nachází, zpravidla nicméně platí, že některé prvky vydrží déle než jiné. Nejkratší trvanlivost mají obvykle tmelené spáry, které jsou ostatně nejzranitelnější částí střechy, záleží u nich nicméně na použitém materiálu a kvalitě a správnosti instalace řešených prvků. „Tmelené spáry bychom měli ideálně kontrolovat zhruba každých pět let, nejčastěji se na ně nicméně využívají UV stabilní silikony, které na střeše bezpečně vydrží 7 až 15 let,“ říká odborník z Betonpresu.
Povrchové nátěry klempířských prvků bychom pak měli obnovovat na základě stavu, jejich trvanlivost se nicméně obvykle pohybuje mezi deseti a čtyřiceti lety.
K náročnějším opravám je lepší přizvat odborníka
Když už na nějakou závadu narazíme, je třeba zvážit, zda se do opravy chceme pustit sami, nebo jestli je na místě požádat o pomoc odborníka. „Drobné závady, jako je výměna prasklé tašky nebo vyčištění okapu, člověk obvykle zvládne sám. V případě větších nebo opakujících se problémů je ale vhodné přizvat odbornou firmu,“ upozorňuje odborník.
To podle něj platí zejména v situacích, kdy je střecha hůře přístupná nebo má členitý tvar, anebo když se objeví známky rozsáhlejšího poškození. „V některých případech může být poškození natolik závažné, že pouhá oprava jednotlivých prvků nestačí. Pak je na místě zvážit kompletní rekonstrukci střechy,“ dodává Jakub Ponec.
Pravidelná revize střechy není formalita, ale klíčový krok k udržení komfortu a bezpečnosti vašeho domova. „Díky pravidelným kontrolám můžeme nejen odhalit poškození vzniklá během zimy, ale také předejít zatékání, vlhkosti a vzniku plísní v podkroví, zachovat funkčnost a bezpečnost všech střešních prvků a prodloužit celkovou životnost střechy,“ vyjmenovává odborník z Betonpresu. Pokud se tedy do revize pustíte s vědomím, co přesně kontrolovat, jak často a podle jakých pravidel, váš dům vám to mnohonásobně vrátí.
Zdroje info: Autor, betonpres.cz
Náhledové foto se svolením společnosti Betonpres
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.