Jakým způsobem lze ošetřit zámkovou dlažbu?
Zámková dlažba se již napevno usídlila na našich zahradách či terasách a pro mnoho lidí představuje nyní jasnou první volbu. Mezi hlavní výhody zámkové dlažby patří tvarová stálost, uzamčení jednotlivých dlaždic díky jejich charakteristickému tvaru, který znemožňuje jakýkoliv horizontální posun. Připočteme-li k tomu vysokou odolnost vůči každému počasí a širokou nabídku dlaždic nejrůznějších tvarů, designu či typů povrchové úpravy, je snadno pochopitelné, že je zámková dlažba tak oblíbená. Ani ona se ale neobejde bez pravidelné údržby. A právě tu celá řada lidí zanedbává. Jaké jsou tedy správné postupy při ošetřování zámkové dlažby, které jí zajistí stále stejně atraktivní vzhled i stoprocentní funkčnost?
Zdroj obrázku: best.info
Znečištění zámkové dlažby se vyhnout nelze. Časem vždy dojde k usazení nečistot na nerovnostech povrchu (jejich množství roste s jeho hrubostí) a také spáry mezi dlaždicemi se plní nánosy, ze kterých následně vyrůstají mechy a traviny. Rozsah znečištění je dán frekvencí a způsobem používání (chození vs. jízda automobilů) nebo umístěním (velkou roli hraje např. přítomnost pole atd.) Základem čištění dlažby je samozřejmě pečlivé vyčištění spár a její následné omytí tlakovou vodou. Chcete-li se ale o svoji zámkovou dlažbu starat opravdu pečlivě, je třeba využít skutečně všech možností a moderních prostředků, které jsou na trhu k dispozici.
Zdroj obrázku: best.info
V praxi se lze setkat s celou řadou nečistot, na které je tlaková voda krátká. Může se jednat třeba o oleje, benzín a další. V takových případech je nutné použít speciální chemické přípravky, ideálně v kombinaci s kartáčováním (specializované firmy mají k dispozici mechanické čistící stroje). Konkrétní volba prostředků na silně znečištěnou zámkovou dlažbu závisí na typu kontaminantu i dalších podmínkách a doporučit lze minimálně konzultaci s odborníky. Vždy je však třeba používat je s velkou opatrností, neboť tyto prostředky nemusí být zcela ekologicky šetrné a mohou poškodit zeleň v okolí vydlážděné dlažby, v nejhorším případě potom kontaminovat podzemní vodu.
Zdroj náhledového obrázku: best.info
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.