Jaký nábytek je nejvhodnější do malého bytu?
Malé půdní byty a garsonky jdou u nás v posledních letech docela na dračku. Ne že by se u Čechů z ničeho nic začala projevovat fóbie z velkých prostor, ale ceny obytných nemovitostí jsou v současností natolik vysoké, že na ně prostě podstatná část populace nemá. A méně metrů čtverečních obvykle znamená i menší finanční zátěž.
Malé byty mají výhodu v tom, že jsou levnější a těžko tam zabloudíte, ale zároveň nedostatek místa bývá hodně limitující. Vybavit takovýto prostor není žádná legrace a je potřeba často zapojit velkou dávku fantazie.
Prostor pro spaní
Vzhledem k tomu, že garsonky se vlastně ani nedají členit na místnosti, nepočítáte-li záchod a koupelnu, je obvykle potřeba nacpat všechno nezbytné pouze mezi čtyři stěny. Nejlepším řešením je použít víceúčelový nábytek, jež může plnit více funkcí. Je docela jedno, jestli se bude jednat o industriální nábytek nebo vybavení v jiném stylu. Důležitá je maximální efektivita.
Typickým příkladem jsou třeba rozkládací pohovky. Ty se dají přes den využívat normálně k sezení a večer pak rozložit do podoby postele. Gauče tohoto typu navíc disponují dostatečně velkým úložným prostorem, takže do jistě míry mohou fungovat i úložiště.
Pohovky však nejsou většinou příliš pohodlné, a tak byste si měli pořídit kvalitní matraci. Ta ovšem také zabírá místo, takže zde vyvstává další problém.
Vyřešit se tento problém dá i jinak, třeba stavbou mezipatra. Jedná se o jednoduchou konstrukci opatřenou schůdky či ještě lépe žebříkem. Mezipatro nezabírá příliš mnoho obytné plochy a může fungovat jako skvělá manželská postel.
Úložný prostor
V malém bytě by ideálně neměl být žádný nábytek, nicméně to je z mnoha důvodů nerealizovatelné. Krom místa na spaní je potřeba mít i nějaký úložný prostor. Ten by měl být ideálně vyroben na zakázku. Nábytek do malého bytu totiž musí zabírat co nejméně místa a taková vestavěná skříň na míru tento požadavek splňuje nejlépe.
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.