Jaký materiál bude pro vaši střechu tím nejlepším? Podívejte se na naše rady a tipy!
Výměna střešní krytiny čas od času vstoupí do života každému. Jak to ale udělat, aby se pro vás tento krok nestal strašákem dobrého spaní. A je lepší volbou pálená taška, beton, eternit, či vláknocementová krytina? Podívejte se na následující tipy a postřehy, které jsme pro vás sestavili.
Nabídka trhu je rozsáhlá a tento článek vám jednoduše dokáže představit základní produkty a parametry podstatné pro výběr střešní krytiny a navigovat vás tak blíže k optimální volbě.
Co od rekonstrukce či nové stavby očekáváte?
Rekonstruujete-li starší či stavíte nový dům, potýkáte se neodmyslitelně s řadou větších i menších problémů. Nedejte se jimi však hned zpočátku vystrašit. Výsledek vás bude těšit ještě po mnoho následujících let, a tak se vyplatí vydržet trochu dočasného nepohodlí
Podstatné je rozhodnout se, co chcete mít v domě, protože od této myšlenkové konstrukce se odvíjí vše ostatní. Máte-li přesnou představu, jsou poté všechny následující kroky již jednodušší. To samozřejmě neznamená, že musíte mít zmapovány všechny detaily, ale je nezbytné získat základní přehled a mít vytvořené priority týkající se dostupných materiálů a technologií.
Pořizujete-li si novou střechu, je zapotřebí udělat samostatně či s pomocí technického odborníka průzkum možností a variant produktů, které jsou aktuálně dostupné na trhu. Můžete se pak po zjištění základních informací a parametrů o dostupných produktech lépe rozhodnout, zda je pro vás spíše vhodná betonová, vláknocementová či například pálená krytina.
Zamlouvá-li se vám vizuálně například kvalitní vláknocementová krytina, je nezbytné si vše například o vláknocementové krytině ETERNIT zjistit, abyste přehlédli základní charakteristiky materiálu, a tím i výsledného produktu z něj vyrobeného.
Jaký materiál je nejlepší?
Odpověď není jednoduchá, protože pro každého je ideální volbou něco jiného a záleží na konkrétním typu stavby, o který se jedná. Není však namístě některý z materiálů předem vylučovat, protože například beton, který může mít negativní konotaci spojenou s jeho nadužíváním v období minulého režimu, je v zásadě velmi praktickým materiálem. V mnoha ohledech se v praxi osvědčí i lépe než tradiční pálená taška. Má vysokou životnost, mrazuvzdornost, pevnost i odolnost vůči působení nečistot.
Volbou, která nemůže být ze své podstaty špatným krokem, je i vláknocementová krytina, například produkt ETERNIT, který je v současnosti velmi často při rekonstrukcích i budování nových staveb využíván.
Má nízkou hmotnost a zároveň vysoké izolační vlastnosti. Originální nádech pak budově může dodat mimo jiné maloplošná krytina Eternit Dacora, která se pro svůj osobitý vzhled výborně uplatní i při rekonstrukcích historických a památkově chráněných budov.
Další zajímavou variantou je pálená taška CREATON, která představuje naopak i velkoplošný typ krytiny, jejž lze s úspěchem využít nejen u menších rozměrů střech, ale i u velkých budov průmyslového či hospodářského charakteru.
Kdo vám zaručí nejdelší záruku?
Kvalita materiálu však nemůže být jediným klíčovým faktorem výběru, protože dává hlubší význam především v kombinaci s délkou záruky, která je na výrobek i na jeho pokládku poskytována. Ta se může pohybovat v rozmezí zhruba od 20 do 50 let, takže je třeba tento ukazatel při výběru důkladně zhodnotit.
Zároveň je samozřejmě nezbytné mít uschovány veškeré doklady o pořízení materiálu, ale také mít uzavřenou řádnou smlouvu o dílo, jedná-li se i o pokládku střešní krytiny. V této smlouvě pak musí být rovněž definovány záruky, stejně tak jako podmínky a možnosti odstoupení od smlouvy, možnost finančních sankcí a pod.
Při přípravě tohoto kontraktu pak není na škodu obrátit se na právníka. Peníze, které mu za odbornou konzultaci zaplatíte, se vám mohou v pozdějším běhu života bohatě zúročit a jejich vydání nebudete později litovat.
Estetika ne nutně na posledním místě
Je zřejmé, že technologické parametry jsou při výběru střešní krytiny podstatnější než její vzhledová líbivost, ale to neznamená, že estetické nároky nemohou být uspokojeny.
Důležitá je samozřejmě barva, která osciluje od cihlově červené přes karmínovou, hnědou, antracitově šedou až k černé. Je možné na objednávku zvolit i barvu speciální, v tomto případě je však vhodné uvážit, zda nebude působit příliš rušivě v kontextu okolí vašeho domu a zda vás po určité době výraznost barvy neomrzí.
Tvary se pak také liší, existují vlnité či rovné tašky, stejně tak jako tašky s lesklým či matným povrchem. Dostupné jsou i doplňkové a spojovací prvky vyrobené v mnoha tvarech a formách, které mohou vzhled střechy také velmi oživit či zjemnit. Jste-li rozhodnuti dodat vaší střeše historický či ultramoderní charakter, nic vám v tomto počinu nemůže zabránit.
Přejeme, abyste se rozhodli co nejlépe, protože se jedná jen a jen o vaši budoucí spokojenost.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.