Jaký je vhodný materiál pro rozvody vody v domě
Pro kvalitu vody ve vaší domácnosti je rozhodující především kvalita materiálu, ze kterého jsou vytvořeny rozvody. Může jich být celá řada. Jaké jsou ty nejvhodnější? A které naopak vhodné nejsou?
Nejen kovové materiály pro rozvody
Nejvíce používanými materiály jsou kovy, mezi které patří například měď, litina, olovo, ocel a mosaz. Nejsou ale jediné. Trubky, kterými protéká nejen studená, ale i horká voda, je potřeba zajistit kvůli vysokým teplotám a uvnitř trubek vzniká často i přetlak, vůči kterému by se měly umět bránit. Ideálem jsou hygienicky nezávadné kovové trubky, které dobře těsní, a navíc mají snadnou montáž a údržbu. To je definice kvalitních trubek. Které trubky tyto požadavky splňují?
Měděné trubky a věčný boj proti bakteriím
Pokud bojujete doma s bakteriemi, pak jsou pro vás nejvhodnější měděné trubky, které jsou zdravotně nezávadné a dobře odolávají usazování většiny druhů bakterií. Jsou vhodné jak pro studenou, tak i pro teplou vodu. Navíc patří i mezi nehořlavý materiál. Jsou proto vhodné do každé domácnosti.
Pozinkované trubky
Vyhnout by se ale naopak měli například pozinkovaným trubkám, které pro průtok teplé vody nejsou vůbec vhodné. Vzniká v nich často koroze, díky které se musí často trubky měnit.
Foto: Pixabay
PPL trubky
PPL trubky, tedy polypropylenové trubky, se hodí pro rozvody vody, kde teplota vody nepřesáhne více než 60 stupňů Celsia. Jsou jinak velice odolné a dobře se s nimi manipuluje. Po dosloužení je můžete i snadno recyklovat, jsou tudíž i ekologické. Ani plynotěsnost není pro ně cizí pojem.
Hliníkoplastové trubky
Hliníkoplastové trubky jsou velice pevné a odolné i vůči vysokým teplotám. Není třeba se obávat ani jejich montáže, dají se dobře rozložit, tak i složit.
RP trubky
Pokud vašimi trubkami protéká voda o více než 100 stupních, nebo naopak řešíte průtok vody při mínusových teplotách, pak neváhejte zvolit tzv. RP trubky, které jsou pro průtok pitné i užitkové vody dobrou volbou.
Nepoléhejte jen na trubky
Pokud stojíte o kvalitu vody, která i dobře chutná, pořiďte si filtr. Kvalitní filtr vylepší nejen chuť, ale i vůni vody na které také hodně záleží. V pitné vodě se mohou navíc nalézat nejen zbytky léčiv, především antibiotika, steroidy, nebo třeba analgetika, které dokážou chuť vody negativně poznamenat, a navíc jsou zdravotním rizikem.
Řada problémů s vodou se dotýká tzv. mikroplastů, objevuje se často i vyšší míra chloru, dusičnanů, mechanických nečistot apod. To vše jsou důvody pro pořízení filtru, který by měl fungovat v kombinaci s vhodným materiálem rozvodů.
Zdroje informací: https://www.upravvodu.cz/blog/materialy-rozvody-vody
https://vodabezstrachu.cz/jaky-material-vodovodnich-rozvodu-je-nejlepsi/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.