Jakou podlahu pro podlahové vytápění?
Také nemáte rádi pocit studených nohou? Pokud vaším problémem není nedostatečná krevní cirkulace, investujte do podlahového vytápění. Bosi si po podlaze budete vyšlapovat i v zimě, kdy se většina uživatelů konkurenčních topných systémů neobejde bez silných ponožek.
Na otázku, jak vytápět dům, existuje spousta odpovědí. Uživatelé nejčastěji volí tepelné čerpadlo, či plynový kotel. Stále více příznivců si však získává i vytápění podlahové. A není se ani čemu divit. Všimli jste si, že pocit tepla vnímáme od chodidel více intenzívně? A obráceně. Pokud nás studí chodidla, nejsme ve své kůži. Předností podlahového vytápění je ovšem víc.
Výhody podlahového vytápění
Velkou výhodou podlahového vytápění je třeba skutečnost, že je šikovně schované pod podlahou, a tudíž není na očích. Na rozdíl od kamen, která se neobejdou i bez komína, a mnohdy nevzhledných radiátorů. Nejde však jen o designovou stránku věci. Podlahové vytápění také rovnoměrné rozkládá teplo po místnosti, v níž se navíc nešíří prach. Nemá z čeho vznikat. A i když samotná teplota podlahy bude nižší než teplota vzduchu ohřátého radiátorem, pocitová teplota bude stejná.
Podlahy vhodné pro podlahové vytápění
Pokud jste se pro podlahové vytápění rozhodli, začněte výběrem vhodné podlahy. Ne každá je totiž právě pro tento typ vytápění vhodná. Důležitá je i volba konečné povrchové úpravy. Nejvýhodnější jsou ty, které mají rychlý přenos tepla a sami osobě neizolují. To jsou např. vinylové podlahy, keramická dlažba, pryskyřice atd.
Pavel Poděbradský, jednatel společnosti AXXA, s.r.o., říká, že se na podlahová vytápění proto doporučují spíše tzv. lité, neboli anhydritové podlahy. Ty ve srovnání s klasickými podlahami betonovými vynikají až o patnáct procent lepší tepelnou vodivostí. „Interiér se tak prohřeje rychleji a za spotřebování menšího množství energie. Anhydrit také mnohem lépe zvládá tepelnou roztažnost i smrštění. K tomu nepraská a je i více elastický,“ dodává odborník.
Realizace lité podlahy: Foto společnost Apodlahy
Opravdu rovná podlaha
Předností litých podlah je však mnohem víc. Především se jedná o opravdu rovnou podlahu, která se tak stává hitem jak u novostaveb, tak i při rekonstrukcích. Na rozdíl od klasické betonové podlahy totiž disponuje tzv. samonivelačními vlastnostmi, díky nimž podlahu není třeba mechanicky dorovnávat nivelačním potěrem. K tomu navíc zaplní veškeré skuliny a velmi rychle schne. Na podlahu můžete došlápnout pouhých 24 hodin od pokládky.
Izolace proti kročejovému hluku
Další předností anhydrytové lité podlahy je dokonalá hluková izolace, což ocení především uživatelé jednotek pod vámi. Anhydritový povrch totiž skvěle tlumí hluk, čímž si nemusíte dělat starosti s izolací proti kročejovému hluku.
Zaměřeno na cenu
Na kolik vás anhydritová podlaha vyjde? K překvapení mnohých na mnohem méně než podlaha betonová. S litou podlahou ale ušetříte i za nivelační stěrky a izolační materiály. Volba je jasná, nemyslíte?
Podlahové vytápění: Náhledové foto společnost Apodlahy
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.