Jakou pánev si vybrat do své kuchyně, aby se lépe smažilo?

Pánvička 2

Ať už jste zkušený kuchař, nebo nanejvýš domácí kuchař z nouze, je jasné, že potřebujete nějakou tu pánev. Žádná kuchyně se neobejde bez tohoto flexibilního nástroje na pečení, smažení, dušení, opékání na plameni. Správná pánev dokáže ušetřit část práce i zklamání.

Velikost pánve

Nejmenší pánve mají v průměru 14 cm. Pro případ, že žijete sami a chcete si osmahnout jen jeden kus masa, obvykle vám postačí. Pro rodinu o 1-2 osobách je dostatečný průměr 20-24 cm. Pak je tu průměr 26-30 cm, který je vhodný pro více osob. A lze ji využít k přípravě jídla až pro 4 osoby, takže se do pánve vejdou přibližně 4 kusy masa. Pro větší rodinu nebo strávníky jsou rozumné největší průměry (až 40 cm), ale musíte počítat s vyšší hmotností, a ne zrovna dobrou manipulací.

Druh pánve podle jídla

Klasická nebo univerzální pánev je vhodná pro pečení nebo smažení masa a zeleniny. Vyrábějí se v různých tvarech, ale nejběžnější jsou kruhové s větší hloubkou, ve kterých můžete připravovat omáčku. V některých případech se prodávají také s poklicí, která je vhodná například pro přípravu dušené zeleniny. Hypoteticky lze s malými potížemi připravit téměř jakýkoli pokrm do jakékoliv nádoby. Speciální pánve vám práci usnadní. Pokud rádi opékáte na plameni, děláte palačinky nebo lívance, možná oceníte speciálně uzpůsobené pánve.

Materiály pánví

Univerzální pánve jsou dostupné v mnoha materiálech. Například v případě, že se snažíte najít steakovou pánev, potřebujete teplovodivost, nepřilnavost a žádné plastové komponenty pro použití na sporáku. Ideální by byla litinová. V případě, že chcete vařit zdravě, měli byste mít pánev, ze které se dá lehce olej smýt – takže nejvhodnější pánev je keramická, kameninová, titanová či mramorová. Pánev na smažení se musí dát snadno vyčistit, musí být odolná a dobře vést teplo.

Pánvička
Foto: Pixabay

Jaké vlastnosti by měla ideálně mít?

Existují i další zajímavosti, které by někdo mohl přehlédnout a litovat, že o nich nevěděl.

  • Pánev s poklicí – budete chtít dusit? Pak budete nepochybně potřebovat i poklici. Nebo přinejmenším budete muset zakoupit kryt.
  • Pánev do trouby – nádobu s plastovými součástmi nelze vložit do sporáku. Přemýšlejte o tom, zda to pro vás bude problém.
  • Žáruvzdorná rukojeť – v případě, že vám vadí teplo vycházející z rukojeti, hledejte pánev se žáruvzdornou rukojetí…

Zdroje info: bestlifeonline.com, maidforyou.com

Náhledové foto: Pixabay