Jaké musí být sloupky na plot
Výběr plotových sloupků je většinou poměrně složitý, jelikož se nejedná o sortiment, který by byl vybrán během několika málo minut. Mnozí z nás si myslí, že plotové sloupky k drátěnému plotu jsou jedny a ty samé. Prostě se jednoduše koupí a pak dají do země. Opak je pravdou. Typy sloupků jsou různé a i jejich osazení do plotu není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. V následujícím textu se budeme věnovat především klasickým sloupkům do drátěného plotu, nicméně okrajově se soustředíme i na sloupky do plotu zděného.
Průměr sloupku a síla kovové vrstvy
Hodně důležitý je zejména průměr sloupku. Standardně se jedná o sloupku mající průměr zhruba okolo 2 centimetrů. Průměr sloupku ovšem není až tak důležitým aspektem. Rozhodující je hlavně síla samotné kovové vrstvy. Pokud kupujete standardní plotový sloupek nelevnějšího typu, pak počítejte, že se jedná zhruba o milimetrovou vrstvu. Sloupek svůj účel splní, ale za nějakou dobu se může začít kroutit pod náporem napínacího drátu. Pokud při stavbě plotu budete napínací drát přitahovat hodně silně, může se sloupek ohnout. Silnější sloupky jsou sice poněkud nákladnější, ale dlouhodobě se jistě vyplatí.
Usazení sloupků a vzpěry
Velmi důležité je i usazení plotových sloupků. Nejlevnější variantou je vykopání vlastní jámy a vyplnění betonem, který si sami umícháte ve vlastní míchačce. Náklady na štěrk jsou v kombinaci s cementem minimální. Pokud si budete kupovat beton, pak je ideální sehnat jej za co nejvýhodnější cenu. V případě, že budou levnější zemní vruty, vyplatí se spíše toto nejmodernější uchycení plotových sloupků.
U zděných plotů je všechno jinak
Zděné ploty jsou z hlediska výběru sloupků variabilnější, jelikož je možné vybírat jak sloupky prefabrikované, tak si sloupky přímo postavit. Na vás je mimo jiné i patka sloupku a její celkový vzhled. Betonové a zděné ploty si najdou místo zejména před domem.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.