Jaké máme tipy silných magnetů?
Magnety, ať už malé, velké, feritové, neodymové, samarium kobaltové jsou součástí našeho každodenního života. Jsou nám stále na očích, jako u magnetických držáků kuchyňských nožů, u zavírání dvířek, v magnetkách na lednici, atd.
Doposud nejznámějšími a nejsilnějšími běžně dostupnými permanentní magnety jsou neodymové magnety, vyrobené ze slitiny neodymu, železa a boru. Díky své vysoké magnetické síle jsou schopny k sobě přitáhnout a udržet několikanásobek své hmotnosti. Jejich dalším velkým plusem je jejich malá velikost, nízká váha a cenová dostupnost. Magnetismus u nich vzniká bez působení elektřiny, proto jsou označované jako permanentní.
Magnety přicházejí v mnoha druzích i velikostech a tvarech, lze si tedy vybrat z několika typů magnetů. Tady jsou:
1) Magnetické kotouče
Kotoučové magnety jsou velice oblíbené. Jejich tvar připomíná minci a prodávají se v různých tloušťkách a průměrech. Jsou stříbřité a z pravidla jsou ještě dodatečně povrchově ošetřené poniklováním, pozinkováním nebo jiným druhem povrchových úprav.
Jak je můžete využít? Přilepte je na sodní stranu police a připevněte k němu plechové dózy na čaj, koření, kávu nebo bylinky.
2) Kvádrové magnety
Jejich využití je podobné jako u výše zmíněných kotoučových magnetů. Můžete je rovněž nalepit třeba k nábytku a vytvořit si tak magnetický držák na nabíječku nebo ovladač. V chodbě je můžete připevnit k e zdi a vytvořit tak malý a nenápadný držák na náčiní, klíče, USB, sponek, kovových propisek.
3) Kruhové magnety
Jediným rozdílem od kotoučových magnetů je, že mají uprostřed otvor. Otvor vám umožňuje je přivázat k provázku, nebo je přišroubovat ke stěně. Co s nimi potom, lze dělat? Skrze díru můžete například protáhnout šňůru od sluchátek a přes tričko je přicvaknout k oděvu.
Anebo vám může sloužit jako peněženka na mince. Magnet přivažte provázku a druhou stranu k poutku u kalhot. Přicvakněte k magnetu mince a strčte do kapsy.
Foto: magsy.cz
4) Tyčové magnety a magnetické tyčky
Je to skvělý pomocník do kanceláře k připnutí nebo přichycení kancelářských potřeb, dokumentů pohlednic, výkazů, plánů, ale také fotografií k magnetické tabuli. Jejich tvar nám umožňuje s nimi snadněji manipulovat, chytnout a přesunout na jiné místo. Magnetické tyčky nám mohou pomoci i v kuchyni, například připevnit kuchařský recept tak, aby byl na očích při vaření, přichytit vzkazy nebo nákupní seznam.
5) Kostkové magnety
Magnetické kostky jsou nejlépe využitelné magnety na venkovní stolování. Pomůžou vám snadno a rychle přicvaknout ubrus ke stolu, aby vám v průvanu nelétal. Mohou být i skvělým designovým doplňkem v obýváku, když potřebujete sepnout závěsy k sobě. Jednoduše je přilepíte k ozdobné stužce každý z jedné strany.
6) Magnetické koule a kuličky
Hrají hlavní roli v momentálně nejoblíbenějším magnetickém hlavolamu/stavebnici NeoCube. Tato stavebnice vám pomůže rozvinout vaší mysl, kreativitu a prostorové vnímání, ale i šikovnost prstů a skvěle uvolní mysl, od každodenních starostí.
7) Zapouzdřené a samolepicí magnety, kužely a další typy magnetů
Kromě výše zmíněných magnetů existují také magnetické úchyty, magnety zapouzdřené v ocelovém pouzdře nebo samolepicí magnety. Z nich stačí sundat ochrannou fólii a přilepit k očištěnému povrchu. Magnety budou samy držet. Ideální pomocníci na magnetické zavírání dóz, diářů, dárkových kazet.
Náhledové foto: magsy.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.