Jaké jsou výhody a nevýhody hliněných omítek
Hlína jakožto stavební materiál doprovází člověka již odpradávna. Již ve starověku a možná ještě dříve si lidé stavěli hliněná obydlí. Hlína potom nechyběla při stavbách dlouhá staletí až do doby poměrně nedávné, kdy ji nahradily moderní syntetické materiály. Hlína má však celou řadu nepřehlédnutelných výhod, kvůli kterým se k ní stavebníci opět s pokorou vrací. Ani hlína však není dokonalá a má i své mouchy.
Výhody hliněných omítek
Hlína je zajímavý materiál pro každého, komu záleží na tom, jak jeho obydlí zatěžuje, nebo naopak nezatěžuje životní prostředí. Jakožto stoprocentně přírodní materiál je hlína ekologická a ani jako odpad po bourání nepředstavuje pro přírodu jakoukoliv zátěž.
Současně se jedná o materiál zdravotně nezávadný, který navíc dokáže velmi dobře pohlcovat vlhkost a tím zabraňuje vzniku plísní. Hliněné omítky jsou na trhu dostupné v celé škále barev a povrchových úprav.
Foto: Pixabay
Nevýhody hliněných omítek
Oproti jiným materiálům má hlína přeci jen kratší životnost, platí to především ve chvíli, kdy ji chcete použít na vnější fasádu. Ani nanášení na zeď není úplně snadné a tuto činnost je třeba přenechat spíše profesionálům. Také podmínky, při kterých je to možné dělat, jsou poměrně přesně definované, vždy se musí jednat o teplé období.
To, zda pro svůj domov zvolit či nezvolit hliněnou omítku, je tedy (ostatně jako v případě jakéhokoliv jiného materiálu) otázkou osobních preferencí a vyhodnocení výhod a nevýhod v dané konkrétní situaci. Hliněné omítky před sebou mají každopádně opět velmi zajímavou budoucnost.
Zdroje informací: https://utulnebydleni.cz/hlinene-omitky-jsou-opet-in-jake-za-a-proti-nabizeji/
https://www.nazeleno.cz/stavba/stavebni-material/hlinene-omitky-svepomoci-jak-na-to.aspx
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.