Jaké existují druhy nerezové oceli a k čemu se využívají?
Mnoho lidí si pod pojmem nerezová ocel představuje jeden jediný druh kovu, který je vhodný pro celou škálu různých průmyslových oblastí. To ale není tak úplně pravda. Označení nerezová ocel se využívá pro celou řadu ocelí, které se vyznačují stejnou vlastností – nepodléhají korozi. Nerezová ocel se rozděluje na čtyři základní kategorie, které se liší především svým procentuálních obsahem jednotlivých příměsí. Obsah příměsí pak ovlivňuje vlastnosti dané oceli a každá ze zmíněných kategorií se pak využívá jako materiál pro jinou oblast průmyslu.
Austenitická
Jedná se o nejčastější kategorii nerezových ocelí, se kterou se můžeme běžně setkat. Tato ocel obsahuje alespoň 18 procent chromu, nikl a minimální množství uhlíku.
Často se využívá pro mnohá průmyslová odvětví, neboť se velice dobře svařuje, tvaruje a dokáže odolávat různým teplotám.
V domácnosti se často vyskytuje v podobě příborů a dřezů. V průmyslu se s ní můžeme setkat například při výrobě potrubí a jeho spojovacích částí, jako jsou točivé příruby, tvarovky a tak podobně.
Feritická
Tento druh nerezové oceli se vyznačuje alespoň 12procentním obsahem chromu, minimálním množstvím uhlíku a neobsahuje žádný nikl. Často se používá pro výrobu výfuků v automobilovém průmyslu. V domácnostech pak taktéž pro výrobu kuchyňského vybavení.
Martenzitická
Tato kategorie vznikne prudkým ochlazením austenitické oceli. Její využití je ideální pro místa, u nichž je potřeba vysokého stupně pevnosti. Často bývá využívána v energetickém a chemickém průmyslu, ale také například pro výrobu chirurgických nástrojů.
Duplexní
Duplexní nerezová ocel bývá nazývána také jako austeniticko-feritická. Je charakteristická nejvyšším obsahem chromu z výše zmíněných ocelí. Užívá se například na mořských pobřežích či dokonce přímo v moři.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.