Jaká jsou nejlepší a nejúčinnější přírodní antibiotika
S příchodem podzimu slábne naše imunita, a je proto se na období sychravých dní dobře vybavit. K posílení obranyschopnosti nestačí jen dobrá strava a pobyt na slunci. Zvyklostí je i sběr přírodních bylinek, které mají často i léčivé účinky. Některé působí dokonce i jako přírodní antibiotika, v případě onemocnění se to může hodit.
Ne nadarmo se říká, že je česnek všelék
Česnek dobře znali lidé řadu generací před námi a léčili s ním řadu zdravotních komplikací. Česnek kuchyňský nepatří sice přímo mezi přírodních bylinky, ale je velmi užitečným plodem, který má především protizánětlivé účinky. Podle vědeckých studií nás dokáže česnek zbavit dokonce i některých kmenů zlatého stafylokoka, bakterií E. coli, salmonely, případně i plísňových infekcí.
Foto: Pixabay
Babky kořenářky sbíraly i tymián a mateřídoušku
Tymián, které mu se kdysi říkalo antibiotikum chudých, má velmi silné antibakteriální účinky. Dokáže zatočit třeba se střevními parazity, a ví si rady i s řadou plísní, které mohou člověka výrazně potrápit. Tymián se dnes běžně pěstuje na zahrádkách, na které dopadá hojnost slunečních paprsků. Vyžaduje nejen teplo, ale také sucho, přemokření nemá rád.
Výhodou je, že tymián může pěstovat každý, dařit se mu bude i v obyčejném truhlíku na balkoně. Po nasušení ho možné jej skladovat zavěšený na suchém, dobře větraném místě. Hodit se může při zánětech dýchacích cest, pozitivně působí i na průdušky během astmatu.
Mateřídouška je podobně jako tymián výrazná svou vůní, její vůně však není tak ostrá jako je u tymiánu. Stejně jako on ale dokáže člověku pomoci při řadě zdravotních potíží. V přírodě ji najdete nejčastěji na slunných místech v blízkosti mravenišť, anebo na kamenitých plochách slunných luk.
Mateřídouška má vynikající antiseptické účinky, uplatní se dobře třeba ve chvílích, kdy dojde k zánětu močových cest. Mateřídouška dokáže zlepšit vylučování, ovlivňuje i pravidelnost měsíčků a má vliv třeba na kontrakce při porodu. Její blahodárné účinky se uplatní třeba při zánětu průdušek. Čaj z heřmánku a jitrocele s citrónem je nejlepší na odkašlávání hlenů. Blahodárný vliv má na klidný spánek, stejně jako má zklidňující účinky.
Pěstujte křen na zahrádce
Křen neboli český ženšen má velmi silné močopudné účinky. V případě urologických potíží se však využívá hlavně pro své silné antibakteriální a dezinfekční účinky. Pomůže i s odhleněním při kašli a rýmě v podobě různých inhalací apod.
V době nachlazení pomůže zatočit i s bakteriemi a viry všech různých skupin. Křen je velmi bohatý na vitamín C a minerální látky. Abyste z křenu mohli získat co nejvíce účinných látek, je dobré připravit si ho čerstvý, nejlépe nastrouhaný.
Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/prirodni-antibiotikum-30000915.html
https://www.ireceptar.cz/zdravi/prirodni-antibiotikum-30000915.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.