Jak zvlhčit vzduch v bytě v zimním období? Pomohou rostliny, prádlo i miska s vodou
S topnou sezónou se mnoho domácností potýká se suchým vzduchem. Může mít negativní vliv na naše zdraví, pokožku a imunitní systém. Jak v zimě doma zvlhčit vzduch?
V zimě se v mnoha bytech a domech objevuje problém představující suchý vzduch. Je to především v zimním období, kdy je topná sezóna a vzduch v interiéru se začne vysušovat. Suchý vzduch má pak negativní vliv na naše zdraví, neboť může způsobit podráždění dýchacích cest, suchou pokožku, jakožto oslabit i imunitní systém. Naštěstí existují snadné způsoby, jak zvlhčit vzduch. Přinášíme tipy, jak na to i bez zvlhčovače.
Zvlhčení vzduchu pomocí pokojových rostlin
Zvlhčit vzduch v interiéru pomohou i některé druhy pokojových rostlin. Rozhodně se vyplatí mít některou z níže uvedených rostlin během topné sezóny doma. Mezi doporučené druhy patří bambusová palma, která dokáže uvolnit hodně vlhkosti a zároveň je nenáročná na péči. Dále je to lopatkovec. Patří mezi jednu z nejlepších rostlin pro čištění vzduchu a současně ho i zvlhčuje. A v neposlední řadě jsou to kapradiny, které potřebují hodně vlhkosti, ale samy ji též vydávají.
Aby došlo k požadovanému účinku, je dobré seskupit rostliny k sobě. Pravidelně je také rosit, čímž zlepšíte vlhkost a osvěžíte jejich listy. Pod květináče dejte misky s vodou, která se bude postupně odpařovat a tím zvyšoval vlhkost v místnosti.
Misky s vodou na radiátorech
Snadný, levný a efektivní trik, který zvládne každý. Stačí dát na radiátor misku s vodou. Postupně se bude voda odpařovat a tím dojde ke zvlhčení vzduchu. Jak přesně na to? Vyberte si nádobu nebo misku, která bude stabilní a bezpečná. Ideální je keramická či kovová nádoba. Pro lepší atmosféru kápněte do vody pár kapek esenciálního oleje. Vodu pravidelně doplňujte, aby nedošlo k vysychání nádoby.
Foto: Pixabay
Co ještě může pomoct
Jednak je to sušení prádla doma. Zejména tam, kde je vzduch nejsušší. Což vyřeší sušák s prádlem, který je zdrojem vlhkosti. Můžete ho postavit například vedle topení, nebo dát na topení vlhkou utěrku či mokrý ručník. Pokud bojujete se suchým vzduchem, pomůže i vaření v hrnci bez poklice. Okamžitě bude vlhko. Podstatou problému se suchým vzduchem je topení a větrání. Ideální je topit úměrně a větrat pravidelně.
Zdroj: ceskestavby.cz, prima-receptar.cz
Náhledové foto: Pixabay