Jak zatočit se suchým vzduchem
Máte doma suchý a nepříjemný vzduch? Nejlepším řešením je použít zvlhčovač vzduchu, aby se u vás snadněji dýchalo a suchost zmizela. Jaký však použít? Kolik druhů existuje? To vše si dnes prozradíme. Pojďme na to!
Jak zvlhčit vzduch?
Ještě, než začneme s moderními zvlhčovači, můžete zkusit takzvané babské rady. Například naši předci v minulosti používali keramické odpařovače na radiátor či hrnec s vodou na topení. Dalším prostředkem je mokrý ručník na místa, odkud se dům vytápí. Musíme však uznat, že jde spíše o ne moc sofistikované způsoby odstranění suchého vzduchu z domu. Proto je nejlepší použít již zmiňované zvlhčovače. Nejen, že jsou snadněji ovladatelné, ale i efektivnější, než umísťování nádob či hrnců nad topení.
Pára nebo ultrazvuk
Zvlhčovačů je však více druhů. Existují například ultrazvukové nebo parní. První jmenované jsou nejoblíbenější a také nejefektivnější. Fungují tak, že ultrazvukový oscilátor rozbíjí kapičky vody na studenou „páru“, která se pak domem rozšiřuje. Tak jak se ze vzduchu pomalu odpařuje, tak se i zvyšuje jeho vlhkost. Do přístroje se přidává voda a před každým použitím nepoužitou tekutinu vyměňte za novou.
Zdroj obrázku: heureka.cz
Parní zvlhčovače a další
Druhým typem zvlhčovače, který jsme si zmínili, je ten parní. Funguje trochu odlišně. Zahřeje vodu v něm uloženou k bodu varu, odstraní tím všechny bakterie a mikroorganismy a poté páru pouští do ovzduší. Někdy pára jde ven jako horká, jindy se ještě zchlazuje v oddělené komoře zařízení. Tím však ještě nedocházíme k úplnému výčtu typů zvlhčovačů. Jsou zde ještě zvlhčovače používající studený odpar a kombinovaná zařízení s ionizátorem. První do ovzduší pouštějí již jen vlhký vzduch, nikoli viditelnou páru. Kombinovaná zařízení s ionizátorem pak zvlhčují a zároveň čistí vzduch v domácnosti.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.