Jak zakonzervovat houby na zimu?

01_houby

Léto a podzim jsou ve znamení houbaření, v našich končinách jde prakticky o národní sport. Na smaženici z čerstvých hub nedá dopustit celá řada lidí. Co ale dělat, když přijde zima? Většina lidí se na toto období připravuje tak, že nasbírané houby nasuší, ať již na plechu, v lísce či moderním způsobem – v sušičce. Tento tradiční způsob konzervace skvělé lesní přísady do mnoha jídel ale není jediný. Jak lze tedy s houbami naložit?

Sušení hub v soli

Další způsob, jak houby zbavit vody a tím je uchovat použitelné po dlouhou dobu, je jejich sušení v soli. Houby je při něm stejně jako v tradičním případě třeba nakrájet na tenké plátky a rozložit na nějaké ploše. Tentokrát se ale zasypou solí tak, aby se pod ní celé „schovaly“. Každý alespoň trochu pozorný žák druhého stupně ví, co se bude dít. Sůl začne absorbovat vodu, která se jí bude na oplátku snažit rozpustit.

Veškerý obsah se čas od času promíchá a po jistou dobu nechá v teple. Nakonec se sůl prosije a houby zavřít do sklenice.

02_houby2

Foto: Pixabay

Houby ve vlastní šťávě i v nálevu

Sterilizace hub ve vlastní šťávě je oblíbenou metodou jejich konzervace. Postup je jednoduchý: lehce posolené houby se zkrátka podusí a ve sklenici se potom vychladlé zalijí šťávou z nádoby, kde dušení probíhalo, a převařenou vodou. Následuje sterilizace při 95°C, ideálně dvakrát opakovaná.

Sterilizovat lze houby i s použitím sladkokyselého nálevu. Nakrájené houby se nejprve přidají do osolené vroucí vody, kde stráví asi 5 minut. Po zchladnutí se opět vloží do sklenice a zalijí se nálevem z octa, vody a cukru. Přidat je možné i nakrájenou zeleninu a některé koření (typicky bobkový list nebo nové koření). Opět se potom sterilizuje při teplotě okolo 90°C.

Ať již zvolíte jakýkoliv způsob, nebudete litovat. Houby jsou v zimě příjemnou a chutnou připomínkou léta a babího léta.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.