Jak zadržet dešťovou vodu v zahradě
Podle odborníků nás v letošní sezóně čeká ještě větší sucho než v předchozích letech. V zimě nedostatek sněhu a jaro, velmi chudé na srážky způsobilo, že již teď vysychají některé vodní zdroje a v létě se stav s největší pravděpodobností ještě zhorší.
Retenční nádrže k zadržení vody a její následné využití v zahradě a v domácnosti
Je tedy důležité snažit se maximálně zadržet a následně využít vodu z každého deště, který k nám přijde. Nejsnadnějším způsobem je položení podzemní retenční nádrže, do které je svedena dešťová voda ze střechy domu. Taková voda může být následně využitá nejen pro zavlažování a realizaci zahrady, ale i ke splachování toalet či praní. Tím se velkou měrou ušetří spotřeba pitné vody, o kterou už minulý rok bylo v některých obcích naší republiky nouze.
Zdroj obrázku: www.zahradadvoracek.cz
Průlehy, stromy a různé vodní prvky
Další metody jak zadržet vodu v zahradě jsou především v terénní modelaci a vhodné výsadbě rostlin a ve zbudování různých vodních stavbách.
Ve větších zahradách, kde je dostatek prostoru, je možné vytvořit tzv. průleh. Jedná se o vytvoření mělké terénní prohlubně, stačí maximální hloubka do 30 cm. Aby průleh fungoval pro zadržení vody co nejlépe, je možné vysypat prohlubeň vrstvou štěrku a zakrýt tenkou vrstvou zeminy a nechat zarůst. Při deštích se voda stáhne z okolí a díky štěrkové vrstvě dojde k pomalému vsakování hlouběji do půdy. Navíc takto pomůžeme i druhům hmyzu a obojživelníků, vázaných na vodní prostředí, kterých v současné době také výrazně ubývá. Podobně fungují také zahradní jezírka, pokud je jejich koryto dostatečně hluboké a dokáže pojmout i část srážkové vody. Voda z vodní plochy se postupně vypařuje a ochlazuje vzduch. Tím se zlepšuje celkové mikroklima zahrady. Doporučujeme se poradit se zahradním architektem.
Prostředí zahrady za horkých letních dnů zlepšují samozřejmě i vzrostlé stromy, proto se jich nebojme a vysazujme je. Svými kořeny absorbují nemalé množství vody, které postupně uvolňují ze své listové plochy zpět do ovzduší a tím jej ochlazují. Svým stínem, snižují výpar i z okolní vegetace a snižují tak spotřebu vody k jejich zalévání.Zdroj obrázku: www.zahradadvoracek.cz
Voda v zahradě je zajímavým prvkem, který jí dodá osobitý a zajímavý vzhled
Vodní drobné stavby, kde proudí dodaná voda v cyklicky uzavřeném prostředí, mohou být v zahradě velmi zajímavým designovým prvkem a kromě příjemného zvuku tekoucí vody umožňují opět důležité zchlazení svého bezprostředního okolí a poskytují prostředí pro různé živočišné druhy. Pokud si na to netroufnete svépomocí, tak existují služby realizace celé zahrady na klíč.
Zamysleme se tedy nad tím, co bychom mohli pro zadržení srážkové vody udělat my samy na svých pozemcích a zmírnit tak dopady současných klimatických změn.
Zdroj náhledového obrázku: www.zahradadvoracek.cz
Autor článku: Kateřina Čadková
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.