Jak zabezpečit okolí kamen
Kamna dokážou vytvořit romantickou atmosféru a zvuku praskajícího dřeva za dlouhých zimních večerů se vyrovná jen máloco. Pokud ale topíte kamny, je třeba počítat i s tím, že oheň, který zuří v jejich útrobách, může být opravdu nebezpečný. Je proto třeba jej udržet uvnitř. To znamená především zabránit tomu, aby žádná jiskra nezažehla oheň v jejich okolí.
Okolí kamen
V okolí kamen je potřeba klást důraz na bezpečnost, protože při otvírání dvířek jste v neustálém kontaktu s otevřeným ohněm. To znamená, že z nich může vylétnou žhavý uhlík nebo kousek ohořelého dřeva. Ty by mohly způsobit v mžiku požár.
Okolí kamen je proto nutné vždy zabezpečit nehořlavým materiálem tak, aby nemohlo při dopadu žhavých částí dojít ke vzniku požáru. Řešení je na první pohled jednoduché: kamenná podlaha nebo podložka z kovového nehořlavého materiálu. Podlaha okolo kamen by však měla splňovat jasně předepsané normy (konkrétně ČSN 06 1008).
Foto: Pixabay
Jak daleko je bezpečně daleko?
Prostor před popelníkovým otvorem a bočními stěnami je nutné chránit nehořlavým materiálem. U krbů i kamen se logicky rozdíl v potřebné délce i šíři nehořlavého obložení podstatně liší. Vždy je nutné měřit vzdálenost podle od popelníkových dvířek.
U běžných domácích kamen musí nehořlavý prostor před popelníkovými dveřmi dosahovat až 300 mm, na boční straně bude potom tento rozměr 100 mm. U kamen na vaření jsou tyto rozměry 600 mm a 300 mm. U krbů potom 800 mm a 400 mm.
Uvedené rozměry udávají, kolik nehořlavého materiálu musí kolem kamen být, oním nehořlavým materiálem může být zmíněná podlaha nebo kovová podložka, norma umožňuje obojí.
Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/nehorlave-podlahy-kolem-kamen-20220411.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.