Jak vyčistit zčernalé stříbro
Stříbro patří mezi velmi oblíbené kovy, a to hlavně díky přijatelné ceně a přitom krásnému vzhledu. Pokud se o vaše stříbrné šperky budete starat, bez větších problémů dosáhnete i dlouhodobě hezkého vzhledu. Pokud nevíte jak vyčistit zčernalé stříbro, určitě nezoufejte. Existuje totiž hned několik nejrůznějších metod, které mohou velmi efektivně pomoct. Podívejme se tedy na příčinu černání stříbra a také na několik způsobů, jak je možné efektivně s černajícím stříbrem zatočit.
Proč dochází k černání stříbra?
Stříbro je kovem, který je na suchém vzduchu konstantní. Reaguje ovšem se sirovodíkem, kterého v okolním vzduchu sice není příliš velké množství, nicméně i to stačí ke vzniku černého povlaku na povrchu stříbrných šperků. Vytváří se takzvaný černý sulfid stříbrný, který není možné pouze otřít hadříkem podobně, jako je tomu klasických sazí pocházejících z kamen. Ani voda na tento sulfid nijak nepůsobí. Zvláštní je rhodiované stříbro, které by se nemělo drhnout, jinak dojde ke zničení povrchové vrstvy.
Prevence černání stříbra
Nejlepší prevencí je skladování stříbrných šperků v suchém a hlavně tmavém prostředí. Sírovodík je totiž přítomen prakticky všude. Klasiku představuje zejména ve výparech z potravin anebo kuchyňských spotřebičů. Často jej najdeme i v lepidlech. Možná to zní až neuvěřitelně, nicméně jeho přítomnost byla prokázána i v papíru. Pokud klenot zabalíte do igelitového sáčku či flanelu, bude mnohem lépe chráněn než v otevřeném prostředí.
Možnosti čištění stříbra
Stříbro lze vyčistit několika způsoby. Pro přehlednost je uvádíme v následujících odrážkách.
– mechanické čištění, které ale není mnohdy příliš šetrné
– speciální prostředky na zčernalé stříbro
– ultrazvukové čištění stříbra
– horká voda+kypřící prášek a hliník
Rozhodně se vyvarujte například zubní pastě, která díky fluoru šperky spíše poničí, a cole, jež není účinná.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.