Jak vyčistit stříbro

01_stribro

Stříbrné šperky a doplňky do domácnosti jsou skutečnou stálicí. Krásný a elegantní vzhled v kombinaci s přijatelnou cenou dělají ze stříbra velmi oblíbený materiál. Nevýhodou stříbra v porovnání s dražším zlatem je však přece jen větší náchylnost k oxidaci povrchu, která vede ke vzniku černé vrstvy. Často se proto jednoduše říká, že „stříbro černá“. Pokud k černání dojde, je samozřejmě možné odnést jej do zlatnictví a nechat si jej odborně vyčistit, stejně tak je ale možné vyčistit si stříbro doma. A není k tomu potřeba nic jiného, než to, co má doma opravdu každý. Jak na to?

Ocet a citron

Klasickým a nejznámějším způsobem čištění stříbra je jeho ponoření do roztoku slabé kyseliny, v domácím prostředí bude její roli hrát citronová šťáva nebo ocet. Polévkovou lžíci jednoho nebo druhého přidejte zhruba do litru vody, promíchejte, trochu zahřejte a do vzniklého roztoku ponořte zoxidované stříbro. Je však třeba mít na paměti, že pokud byste nechali stříbro v roztoku příliš dlouho, riskujete jeho povrchové poškození, 30 minut většinou postačí, hodina již bývá moc.

Sůl nebo soda

Zajímavou možnosti je využití elektrochemie. Na dno nádoby rozprostřete alobal, zalijte horkou vodou se solí (případně jedlou sodou) a ponořte do ní stříbrný šperk. Tento způsob je ale také poměrně agresivní a déle než 10-15 minut by šperk v roztoku být neměl.

02_stribro

Foto: Pixabay

Zubní pasta

Pomoci nám může i zubní pasta. Pořiďte si jemný kartáček, naneste trochu pasty (nepoužívejte ale tu s malými pevnými částečkami) a lehce šperk vyčistěte.

Coca-Cola?

O Coca-Cole kolují legendy o tom, že dokáže vyčistit cokoliv. Pravda je, že obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou, takže působit do jisté míry bude. U Coca-Coly a všech ostatních prostředků pro čištění stříbra každopádně platí, že je třeba se také zamyslet nad tím, jestli čištěním nepoškodíte třeba perlu nebo kamínek, který je do něj zasazený.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.