Jak vyčistit dřevěné podlahy, aby vypadaly jako nové a skvěle sloužily po mnoho let
Jak vyčistit dřevěné podlahy, aby vypadaly jako nové: Pokud jde o podlahy ze dřeva, trocha prevence stojí za to! Chcete-li své dřevěné podlaze dopřát dlouhý život, projevte ji trochu lásky. Dřevěné podlahy jsou odolné a mohou vypadat nádherně po celá desetiletí, avšak pouze se správnou péčí a čištěním. Co potřebujete vědět, abyste udrželi krásu své podlahy po celá léta?
Rohože a koberce
Venkovní rohože zachytí kamínky, písek a jiné venkovní nečistoty, které by se mohly usadit na botách a dřevěnou podlahu poškodit. Stejně tak zachytí koberce drobné nečistoty. Při výběru koberců hledejte ty, které jsou vhodné pro dřevěné podlahy.
Odstraňte prach
Než začnete čistit, odstraňte veškerý prach a nečistoty z podlahy. Použijte měkké koště nebo vysavač s kartáčovou nástavbou. Dbejte na to, aby se na podlaze nenacházely hrubé nečistoty, které by mohly poškrábat dřevo.
Denní čištění
S jakoukoli skutečnou nebo umělou dřevěnou podlahou nezapomínejte na denní údržbu. Vysávejte, zametejte a stírejte veškeré nečistoty na denní bázi. Při vysávání nezapomínejte na výsuvné kartáče, které zabrání poškrábání. Košťata vybírejte taková, která mají co nejměkčí chlup a ke stírání jsou vhodné mopy z froté či mikrovlákna.
Jak umýt dřevěnou podlahu?
Na začátek – nikdy nepoužívejte parní mop, který pohání vodu do drážek a štěrbin. Také se vyhněte produktům, které slibují „obnovu“ nebo „dodání lesku.“ Mohou obsahovat akrylový lak, který zanechává zbytky na dřevěných podlahách a po čase vytváří voskové zbytky. Používejte mop, který je mírně vlhký a pořádně vyždímaný. Vyberte čisticí prostředky, které jsou vhodné primárně pro povrchovou úpravu dřevěné podlahy.
Foto: Pixabay
Použijte správný čisticí prostředek
Zvolte si správný čisticí prostředek pro dřevěné podlahy. Můžete použít buď komerční produkt určený pro dřevěné podlahy, nebo přírodní prostředky, jako je směs octa a vody (poměr 1:10). Vyvarujte se použití příliš mokrého čištění, protože přebytečná vlhkost může poškodit dřevo.
Moderní podlahy jsou často potaženy polyuretanem a starší podlahy mohou být voskovány, proto může použití nesprávného produktu zanechat lepkavou vrstvu. Nedisponujete-li vhodným přípravkem, použijte ocet či citrónovou šťávu. Při častějším použití mohou povrch naleptat, ale výjimečně je lze k efektivnímu čištění použít.
Pravidelná obnova
Každé tři až pět let je nutné provést potřebnou údržbu tzv. glazuru. Pokud podlaha začne vypadat matně nebo je na ní mnoho škrábanců, bude třeba nanést novou vrstvu. Glazurování je činnost, ke které je třeba určitých znalostí a dovedností, obraťte se tedy na odborníka.
Zdroj: https://ceskykutil.cz/clanek-145208-ucinne-cisteni-drevene-podlahy, https://www.covybrat.cz/jak-vycistit-parkety-a-dalsi-drevene-podlahy/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.