Jak vyčistit digestoř? A proč je to důležité?
Stejně jako vaše kuchyňské spotřebiče i digestoř potřebuje občas údržbu. Časem musí totiž vždy nevyhnutelně dojít k odstranění různých nečistit, které při vaření vznikají. Nahromadění mastných nečistot může být často příčinou zhoršené cirkulace vzduchu a jeho filtrování. Myslete proto včas na pravidelnou údržbu digestoře.
Proč je třeba čistit digestoř?
Digestoř kromě výparů z vaření odvádí i páru. V kuchyni tak nedochází k nadměrnému vlhku, který by jinak mohl poškodit i váš interiér. U plynových sporáků se často postará i o zplodiny vznikající hořením plynu. Nemůže se proto stát, že by došlo k snadné otravě plynem nebo i jiných zplodin během vaření.
U digestoře s recirkulačním systémem však dochází k rychlému čištění nasátého vzduchu pomocí speciálních filtrů, díky kterým je vypouštěn do okolí čistý vzduch. V případě, že se takové filtry v digestoři neudržují a k jejich výměně nedojde delší dobu, nelze dobrou výkonnost od digestoře příliš očekávat.
Digestoře, které jsou napojeny přímo na komín, si proto sebou nesou určité výhody. Vzduch, který do sebe nasají, nevypouštějí zpět do interiéru, ale zbaví se ho přímo do ovzduší venku.
Foto: Pixabay
Údržba digestoře
Pokud digestoř udržujete pravidelně, nemusíte se ničeho obávat. Údržba digestoře navíc nebývá náročná. Postačí vám k tomu zpravidla prostředky, které máte běžně doma.
Povrch digestoře postačí otřít hadříkem, který namočíte do obyčejné vlažné vody. Jde hlavně o to, aby se na jeho povrchu neusazovala příliš velká vrstva prachu, mastných skvrn či nečistot. Pokud máte digestoř z povrchu, který by se mohl snadno poškrábat, raději se vyhněte abrazivním houbičkám apod. Drsný povrch nesvědčí chromu ani nerezu. Na čištění nepoužívejte ani žádné agresivní přípravky jako je například Savo apod.
Vnitřní část, tedy filtr, který se nachází uvnitř digestoře, je potřeba zbavit mastnoty. Vyprat jej můžete v octu a jedlé sodě. Pokud tyto dvě ingredience doma mít nebudete, nechte v lázni rozpustit odmašťovací prostředek, který běžně užíváte na nádobí. Filtr nechte zanořený po dobu alespoň jedné hodiny. Filtr dále běžně vyperte a nechte ho důkladně proschnout. Do digestoře ho nevracejte ani v době, pokud bude i byť jen navlhlý. Mohl by vaši digestoř díky přítomnosti vody vážně poškodit.
Na filtr dbejte vždy s největší opatrností. Nesmí se protrhnout, ani poškrábat o ostré předměty. Jeho povrch musí zůstat vždy nepoškozený a celistvý. Vždy po vložení suchého filtru zpět do digestoře, sledujte i jeho opotřebení. V případě protržení či jiného mechanického poškození ho raději ihned celý vyměňte.
Filtry u digestoří mají svou životnost, ve většině případů dost omezenou. Udržujte filtr proto v dobré kondici a pokud možno ho vždy i vyčistěte, nebo vyměňte.
Zdroje informací: https://www.living.cz/cistou-digestori-bude-vase-kuchyne-jako-ze-skatulky/
https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-digestor/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.