Jak vybrousit ostří v mlýnku na maso za co nejkratší čas, aneb lidová metoda funguje i dnes
Mlýnek na maso může být na seznamu povinných nástrojů do kuchyně. V každém případě však nefunguje neustále tak, jak bychom si přáli. A co v takovém případě dělat? Vezměte brusný kámen nebo brusný papír a obnovte jeho dřívější ostrost. Při správném postupu zvládne tohoto kuchyňského pomocníka nabrousit každý.
Broušení pomocí brusného kamene
Broušení nožů u tohoto pomocníka není problematické. Jediné, co budete potřebovat je brusný kámen, který objevíte v každém obchodě pro kutily, a proud vody. Samozřejmě budete muset mlýnek opatrně rozebrat, abyste se dostali ke všem důležitým částem — drcení alobalu nebo jiné podobné babské nabádání nemá na jeho ostrost velký vliv. A jak ho nabrousíte brusným kamenem?
Nejprve je třeba kámen navlhčit vodou. V tu chvíli opatrně a pomalu položte čepel na kámen a v podstatě s ním pohybujte lehkým pohybem dopředu a dozadu. Nyní se musíte obrnit a vytrvat ve svém úsilí po určitou dobu. Doba broušení se mění, v podstatě v závislosti na aktuálním stupni využití a opotřebení, ale standardní doba potřebná k obnovení ostrosti se pohybuje mezi 2 a 3 minutami.
Broušení brusným papírem
Pokud nemáte doma brusný kámen, použijete na nabroušení čepelí brusný papír. Jak na to? Položte brusný papír (budete potřebovat takový, který má opravdu jemné zrno) na vhodnou podložku. Například by stačil i pouhý kousek dřeva s rovným povrchem. V tu chvíli pomocníka jednoduše zajistěte proti pohybu. Následně navlhčete nože z maso-mlýnku a pohybujte jimi po povrchu brusného papíru.
Opět se často jedná o klasický brusný pohyb vpřed a vzad s mírným zatížením. Není tedy nutné, abyste nože brousili pouze jedním směrem, jak se někdy doporučuje. A jak dlouho postupovat při broušení? Celou metodu provádějte tak dlouho, dokud nebude hrana opět bez nerovností. Nakonec by měl být celý povrch hladký a bez zubů. Poté stačí mlýnek zase opatrně složit a znovu použít!
Zdroje info: aazdravi.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay