Jak vybrat nejvhodnější poměr stran na televizi nebo projektoru
Výběr nové televize či projekčního plátna nemusí být zrovna nejjednodušší záležitostí. Dříve než si zvolíme konkrétní značku, měli bychom mít jasno v tom, jak velký spotřebič budeme chtít. Proto se musíme zaměřit na velikost formátu těchto zařízení. V tomto článku vás seznámíme s tím, jaké parametry obrazovek jsou nejčastější.
Jaké jsou dostupné formáty?
Formát obrazu televizoru je dán poměrem šířky obrazu k jeho výšce. Definuje celkový tvar obrazu. Ten se udává dvěma čísly, která jsou od sebe odděleny dvojtečkou. Jedná se například o formáty 4:3, 16:9 nebo 16:10. Co tyto číslice vyjadřují? U formátu 16:9, který je v dnešní době nejčastější, je obraz 16 jednotek široký a 9 jednotek vysoký.
Co je nutné sledovat při výběru vhodného formátu zařízení?
V tomto případě se zaměřujeme na poměr stran a standard velikosti obrazu. Nejběžnější je formát 16:9, což je standard pro širokoúhlá videa. Standard velikosti obrazu, tzv. DISCAC pomáhá stanovit minimální velikost obrazu, která je potřebná k tomu, aby diváci v zadní části místnosti dostatečně viděli obsah.
Obrazovky s ultra širokým poměrem stran
Novinkou na trhu jsou kromě již zmíněných formátů 16:9 a 16:10 tzv. Front Row, které uvedla na trh společnost Microsoft v roce 2022. O co v tomto případě jde? Jedná se o rozvržení obrazovky s ultra širokým poměrem stran, které je uzpůsobeno tak, aby dokázalo zvládat více oken potřebných například k provedení hybridních schůzek. Vedle velkého hlavního okna se s hlavním obsahem zobrazují také okna vzdálených účastníků. Jak to vypadá v praxi? Jako ideální volba se v tomto případě osvědčil formát 21:9. Ten využívá jednoho projektoru a projekčního plátna s využitím technologie ARL. Dříve se používaly formáty 32:9 nebo 28:9, které potřebovaly obrazovky dvou projektorů, které se překrývaly, což nebylo úplně praktické. Pokud máte jasno, jaký poměr stran u televizoru či projekčního plátna zvolit, můžete se zaměřit na další parametry, jako jsou ostatní funkce a značka zařízení.
Zdroje info: Autor, www.jsmekocky.cz, www.anymp4.com
Náhledové foto: Pixabay