Jak vybrat ideální bydlení
Vlastní bydlení je snem každého z nás. Jak si však vybrat tu ideální variantu bydlení, která bude vyhovovat vám, vašemu partnerovi i vaší rodině? Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých variant bydlení a vyberte si tu nejlepší.
Bydlení v bytě
Pokud jste se rozhodli pro bydlení v bytě, tak byste měli znát také jeho výhody a nevýhody. Mezi výhody bytu patří méně práce a starostí, které jsou spojeny s bydlením v rodinném domě. Výhodou je také to, že pokud je byt dobře umístěný a situovaný, tak můžete ušetřit za topení, protože například v činžovních domech dokáže byt vyhřát i společné topení a trubky vedoucí bytem. Nevýhodou bydlení v bytě je malý prostor, méně místností, méně úložných prostorů a chybějící terasa nebo zahrada. Mezi nevýhody můžeme v některých případech počítat i sousedy, kteří mohou dělat rámus a rušit ostatní obyvatelé domu. To stejné platí i naopak. I vy můžete mít životní styl, který může občas působit rušivě pro ostatní, je třeba se tedy naučit toleranci a určitým ústupkům.
Bydlení v rodinném domě
Velké množství lidí volí raději bydlení v rodinném domě, který si můžete postavit svépomocí, rekonstruovat starší rodinný dům nebo si nechat postavit dům na klíč. V takovém případě je výhodou, že si můžete vybrat jeho vzhled, umístění i dispozice. Nevýhodou rodinného domu je velký prostor, který musíte udržovat, uklízet a pečovat o něj, v některých případech je nevýhodou také cena za vytápění domu a celkově za spotřebu energií a náklady na život v rodinném domě. Výhodou je však, že do domu si můžete pořídit jakékoliv vybavení, nábytek, dekorace a cokoliv, co se vám do bytu nevešlo. Také můžete využít zahrady, pokud máte dům na vlastním pozemku a zahradu vlastníte. U domu pak může být i přidružená garáž, na zahradě můžete mít bazén a vaše bydlení může být opravdu pohádkové.
Bydlení v nízkoenergetickém domě
Nejvyhledávanějším typem bydlení jsou nízkoenergetické domy. Mezi nimi například nízkoenergetický bungalov nebo stále víc oblíbená nízkoenergetická dřevostavba. Nevýhodou bydlení se může zdát vyšší pořizovací cena, kdy se vám však tato investice velmi rychle vrátí. Bydlením v nízkoenergetickém domě výrazně ušetříte za náklady na bydlení. Spotřeba energií je výrazně nižší než při bydlení v běžném rodinném domě a mnohdy dokonce i nižší než spotřeba energií v bytě. Velkou výhodou je také možnost umístění stavby blízko přírody, vstup z bungalovu rovnou do zahrady, možnost bezbariérového přístupu a dům na klíč, který si můžete navrhnout sami.
Spolubydlení nebo pronájem
Poslední možností je také spolubydlení nebo pronájem. Tuto variantu volí nejčastěji mladí lidé, studenti, kamarádky nebo kamarádi, kteří se chtějí osamostatnit a odstěhují se od rodičů. Pronájem je vhodný také pro mladé a začínající páry, kteří si chtějí vyzkoušet společné bydlení a následně se chtějí stěhovat například do vlastního domu nebo do aktuálního trendu – nízkoenergetické dřevostavby.
Zdroj náhledového obrázku: domy-oldar.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.