Jak ušít povlak na polštář

Polštář

Vlastní povlak na polštář může změnit vzhled sedací soupravy i povlečení na postel. Ne vždy se ale dá koupit povlečení na polštář přesně v takové barvě a vzoru a z takového materiálu, jaký potřebujeme. Řešením pak je ušít si polštář doma. Není to nic komplikovaného a zvládne to i začínající švadlenka. Při výběru materiálu ale musíme dát pozor na to, aby se povlak dal snadno udržovat. A to platí i o ozdobách v podobě nášivek či výšivek, kterými si můžeme povlak ozvláštnit. 

Výběr látky na povlak

Pokud se jedná jen o povlaky na polštáře, které hlavně zdobí pohovku či křeslo, výběr materiálu není až tak zásadní jako u materiálu pro celé ložní povlečení. V posteli trávíme obvykle mnohem víc času než na gauči či v křesle, a proto je kvalita materiálu, zejména toho, jak je příjemný na dotek, zcela zásadní. 

U dekorativních povlaků na polštářky se většinou rozhodujeme hlavně podle vzhledu, ale neškodí si říct pár slov o obvyklých druzích látek na povlečeníobvyklých druzích látek na povlečení, protože i polštář pod hlavu nám může zpříjemnit třeba odpolední siestu na pohovce.

Druh materiálu

V metráži se můžete setkat jak s přírodními, tak syntetickými látkami, případně s materiály, které kombinují oba druhy vláken. Liší se nejen svými vlastnostmi, ale také cenou a nabídkou barev a vzorů. Pokud chcete ušetřit, na povlaky polštářků stačí koupit takzvané zbytky, které bývají ve slevě. 

Polštáře

Foto: Unsplash

Bavlněné materiály

Nejpopulárnějším druhem tkaniny je u povlečení bavlna, která se dodává v různých provedeních. Bavlněné látky jsou příjemné, sají pot, odolávají mechanickému poškození i častému praní. Lze je obvykle prát i na vyšší teplotu. Jejich jedinou větší nevýhodou je, že se dost mačkají, což může být u dekorativních polštářků někdy problém. 

Pro povlaky si můžete vybrat z následujících variant bavlněných látek: 

  • hladká bavlněná látka,
  • bavlněný flanel,
  • bavlněný krep,
  • bavlněný satén, případně jeho nejkvalitnější verze makosatén,
  • bavlněný žerzej,
  • mušelín dvojitá gázovina,
  • lůžkový damašek.

Jiné přírodní materiály

Mezi další populární tkaniny pro povlečení patří například: 

  • bambusová tkanina,
  • lněná tkanina,
  • přírodní hedvábí.

Syntetické materiály

Materiály s umělým vláknem mohou být buď zcela syntetické, nebo kombinují syntetiku a přírodní vlákna. Nejpoužívanějším umělým vláknem je u povlečení polyester. Nejpopulárnějšími tkaninami s umělými vlákny jsou: 

  • mikroflanel,
  • polybavlna (bavlna s polyesterem),
  • polyesterový satén,
  • imitace kůže.

Materiál na povlaky podle gramáže

Stejně jako u lůžkovin, také u látky určené pro ušití povlaku na polštář platí, že nejkvalitnější jsou látky s vysokou gramáží. Můžete se setkat zhruba se čtyřmi kategoriemi látek podle gramáže: 

  • pod 110 g/m2 – není vhodná pro namáhané povlaky, ale jen pro čistě dekorační polštáře,
  • 111 až 125 g/m2 – základní kvalita za rozumnou cenu,
  • 126 až 140 g/m2 – trochu dražší, ale vysoce kvalitní látka s delší životností,
  • nad 141 g/m2 – nejkvalitnější látka, ale také nejdražší látka.

Vhodné rozměry

Polštáře mohou mít standardní rozměry jako polštáře z ložních souprav, ale mohou být i mnohem menší, a to nejčastěji ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Existují i polštáře zcela atypické, například kruhové, oválné či ve tvaru srdce. Populární jsou i polštáře s tvarem válce s kterými se tak dobře usíná v křesle, aniž by vás pak bolela krční páteř. 

Na všechny tvary a velikosti polštáře se dá ušít vhodný povlak, nesmíte ale zapomenout, že potřebujete vždy něco navíc na švy a u méně obvyklých tvarů raději i rezervu v množství látky. U dekoračních polštářků nezapomínejte nejen na základní obrys, ale také na výšku polštáře, která může být mnohem větší než u klasických lůžkových polštářů. 

Polštář

Foto: Unsplash

Standardní velikosti polštáře

Nejčastěji se setkáte s těmito velikostmi polštářů. 

Čtverce
  • 40 × 40 cm
  • 45 × 45 cm
  • 50 × 50 cm
  • 60 × 60 cm
Obdélníky
  • 30 × 50 cm
  • 35 × 45 cm
  • 40 × 60 cm
  • 50 × 60 cm
  • 50 × 70 cm
  • 70 × 90 cm  

Pokud jste někdy kupovali hotové povlaky na polštář daného rozměru, určitě víte, že je trochu větší, aby se snadno převlékal. Například povlečení na polštář 40 × 60 cm má rozměry asi 42 až 43 cm × 62 až 63 cm. Čím je polštář vyšší a také z čím méně poddajného materiálu, tím větší by tato rezerva měla být. Různá je i spotřeba materiálu podle zvoleného typu zapínání. Je ale vždy vhodné mít dostatečnou rezervu, a to i pro případné budoucí opravy. Nezapomeňte ale, že přírodní materiály se srážejí. Pokud tedy kupujete látku, která není vysrážená, počítejte s dalšími 25 % navíc.

Vzory a barevnost

Při výběru látky vás omezuje vlastně jen váš vlastní vkus. Ušít se dají samozřejmě povlaky ze dvou látek, takže polštář je pak z každé strany jiný. V takovém případě ale vždy volte totožný materiál, jinak by se vám každá strana povlaku mohla jinak srazit, případně opotřebovat. V metráži je obrovský výběr barev i vzorů, které jsou vhodné jak do interiérů pro děti, tak pro dospělé. Polštáře mohou buď ladit, nebo naopak kontrastovat s čalouněním sedací soupravy, případně s ložním povlečením, jsou-li na posteli. 

Co dalšího budete potřebovat 

Kromě šicího stroje budete potřebovat i další věci. V prvé řadě si vyberte vhodné zapínání, což mohou být knoflíky, patentky, šňůrky nebo tkalouny, zip. Ale ušít lze samozřejmě i povlak zcela bez zapínání. Dále budete potřebovat nitě v barvě ladící s látkou, jehly, krejčovské nůžky, křídu a metr, špendlíky, vhodný prostor na střihání látky a žehličku. 

Šicí stroj

Foto: Unsplash

Postup šití

Základní postup je obdobný, liší se jen v tom, jak se povlak na polštář zapíná. Šít knoflíkové dírky už je trochu komplikovanější, proto si popíšeme dva základní povlaky, a to zapínaný zipem, nebo zcela bez zapínání. 

Jak ušít povlak na polštář se zipem

V našem popisu šijeme povlak na běžný dekorační polštářek čtvercového tvaru s rozměry 50 × 50 cm a běžnou výškou dekoračního polštářku. 

Co budete potřebovat: 

  • vysrážená látka na přední a zadní díl povlaku, oba o rozměrech 52 × 53 cm,
  • zip o délce 45 cm, případně tzv. nekonečný zip s plastovým jezdcem,
  • nitě v barvě vybrané látky,
  • další šicí potřeby, které jsme popsali výše. 

Pracovní postup

Nejprve si oba díly látky položte přesně na sebe, a to lícovými stranami k sobě. Můžete si je případě sešpendlit, aby se vám díly neposunuly. Někdo začíná začištěním okrajů overlockem nebo cik-cak stehem, aby se látka dále netřepila. Případně se to dá udělat i nakonec.

Pak je čas na všití skrytého zipu, který se dává vždy na kratší část látky (u obdélníku). V našem případě jde o čtverec a zip přijde na stranu dlouhou 52 cm. 

Zipy

Foto: Unsplash

Na straně látek dlouhé 53 cm odměřte od okraje 2 cm a krejčovskou křídou si načrtněte linku rovnoběžnou s okrajem kratší strany. V této lince si oba díly stále lícem k sobě prostehujte. Na lince si odměříme cca 6 cm od každého okraje a označíme křídou. Od této značky až na kraj látku sešijeme rovným stehem, a to na obou stranách a pak je třeba šev rozžehlit. Máme tedy linku s pevnými švy na krajích a nastehováním mezi nimi. 

Pak si na nastehovaný šev položte zip tak, že jeho jezdec leží směrem ke švu. Zip musí na obou stranách alespoň o 2 cm překračovat nastehovaný prostor. Pak si zip nastehujte a následně pevně přišijte za pomoci zipové patky. Následně sešijte všechny tři strany povlaku asi centimetr od kraje k sobě. Pak vypárejte nastehovaný šev u zipu a srovnejte povlak tak, aby byl v rozích do pravého úhlu. Nakonec polštář celý vyžehlete. 

Jak ušít povlak na polštář bez zapínání

V případě, že se na zip ani na knoflíkové dírky necítíte, můžete zkusit ušít povlak bez zapínání, který se jen zahrnuje. Důležité přitom je, aby takový záhyb byl dostatečně velký. Mělo by to být asi dvě pětiny až třetina šířky polštáře. Kromě látky už budete potřebovat jen šicí potřeby.

Náš příklad je obdélníkový polštář s rozměry 40 × 50 cm, takže budeme potřebovat obdélník vysrážené látky s kratší stranou 42 cm + 1 cm z každé strany na šev. Délka obdélníku bude 52 + 52 + 20 cm na záhyb + 2 × 2 cm na lemy, celkem tedy půjde o pruh látky s rozměry 44 × 128 cm. 

Pracovní postup

Začneme lemy na kratších stranách obdélníku. Na každém konci látku ohrňte dvakrát, vždy o jeden centimetr a pak sešpendlete. Pak si na každé straně lem prošijte rovným stehem. Díky lemům je pruh na kratších stranách začištěný a nebude se párat.

Pak si pruh složte do podoby budoucího povlaku tak, aby byla lícová strana nahoře. Od lemu si odměřte záhyb, tedy 20 cm. Místo si označte křídou nebo špendlíkem a obě části povlaku k sobě přiložte až ke značce tak, že jsou lícem k sobě a záhyb je navíc. Ohrňte ho nahoru, takže máte na sobě dva stejně velké obdélníky a na nich ještě záhyb. Delší část k sobě přišpendlete ve všech vrstvách a pak následně prošijte asi cm od každého kraje. Dokud máte látku v rubu, delší strany začistěte, aby se nepáraly. Nakonec povlak na polštář otočte do líce a vyžehlete. 

Začínáte s šitím? Inspirujte se, jak vybrat šicí strojjak vybrat šicí stroj a jak na něm začít šítjak na něm začít šít. Třeba bude právě povlak na polštář vaším prvním šicím úspěchem.

Zdroje info: magazin.cz, biante.cz

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.